Dlaczego należy wykonywać przeglądy okresowe pojazdów?

Przeprowadzenie badania technicznego wymagane jest raz w roku. Przy dużym przebiegu pojazdu może okazać się to niewystarczające. Ze względu na bezpieczeństwo pasażerów, warto wykonywać przeglądy okresowe, podczas których wymienione zostaną płyny eksploatacyjne i zużywalne części, a dodatkowo sprawdzony będzie stan poszczególnych układów w samochodzie.

Przeglądy okresowe pojazdów

Badania techniczne a przeglądy okresowe

Badanie techniczne w Stacji Kontroli Pojazdów zmusza kierowców do corocznego sprawdzania stanu auta. Ten zabieg jest podstawą do dopuszczenia samochodu do ruchu. Z kolei okresowe przeglądy pojazdu są dobrowolnym badaniem, które bardzo często jest bagatelizowane przez kierowców. Zazwyczaj przeglądu dokonuje się przy zakupie używanego samochodu, jednak powinno ono być wykonywane dużo częściej. Przede wszystkim wtedy, gdy z samochodem zaczęło dziać się coś dziwnego. W ramach bezpieczeństwa przegląd możemy także wykonać przed dłuższą trasą lub zapobiegawczo w celu sprawdzenia zużycia poszczególnych elementów. Ich częstotliwość powinna być dostosowana do modelu danego pojazdu i jego wieku.

Kiedy przegląd może być niezbędny?

Przy dużym przebiegu w ciągu roku nie możemy być pewni, że hamulce bez problemu zatrzymają rozpędzony samochód, zawieszenie utrzyma się na torze, a światła rozjaśnią każde zagrożenie. Dzięki przeglądom zwiększamy swoją pewność, że pojazd nie zawiedzie nas w trudnej sytuacji. Największą uwagę powinniśmy zwracać na ciśnienie w oponach oraz grubość bieżnika, poprawne działanie świateł i wystarczającą jasność, a także układ hamulcowy. Jeśli hamowanie wydaje nietypowe dźwięki, pedał zbyt nisko opada lub wyczuwalne jest pulsowanie, natychmiastowo trzeba odstawić pojazd do warsztatu.

Terminy wykonywania przeglądów okresowych

Badane techniczne jest również wymagane wtedy, gdy kontrola drogowa lub Inspekcja Transportu Drogowego uzna, że pojazd nie spełnia norm technicznych. Lepiej nie dopuszczać do takiej sytuacji i ilość przeglądów dostosowywać do eksploatowania najbardziej narażonych elementów. O terminie przeglądów może zadecydować także komputer pokładowy, który na podstawie eksploatacji wyliczy, kiedy powinna odbyć się kolejna wizyta w serwisie.

Specjalista z warsztatu Vision Autoserwis w Pruszkowie dodaje: Podczas przeglądów okresowych możemy wymienić olej, płyn chłodniczy i inne płyny eksploatacyjne, a także sprawdzić zużywalne części. Kontrola może obejmować układ hamulcowy, układ zawieszenia, a także sprawdzenie układu klimatyzacji.

śr. ocena 5 / głosów 1