Do czego służą pasy klinowe?

Pas klinowy służy do napędzania energii, wytworzonej w silniku różnego rodzaju mechanizmów. Stosowany jest w przekładniach pasowych klinowych. Jego cechą charakterystyczną jest trapezowy przekrój. Aby służył nam przez długie lata, powinien przede wszystkim być odpowiednio zamontowany i prawidłowo naciągnięty. Ważna jest także jego regularna konserwacja; w przeciwnym razie narażamy go na zerwanie. Do czego służą pasy klinowe?

Pasy klinowe

Zanim odpowiemy na pytanie, jakie jest przeznaczenie pasów klinowych, przyjrzyjmy się bliżej ich konstrukcji.

Budowa

Każdy pas klinowy składa się z trzech różnych warstw: nośnej, wykonanej z linek stalowych lub poliamidowych, podatnej, produkowanej z gumy bądź kauczuku i warstwy tkaninowo gumowej. Całość elementu owinięta jest taśmą płócienną zawulkanizowaną, bądź też kordową, dzięki czemu pasek jest bardzo wytrzymały, giętki, elastyczny, przyczepny, a zarazem mało rozciągliwy. Szerokie zastosowanie pasów klinowych wynika przede wszystkim z niskiego kosztu ich produkcji, cichej pracy całego urządzenia oraz odporności na uszkodzenia. Należy jednak pamiętać, iż aby mechanizm, wykorzystujący w swej konstrukcji pasek klinowy, działał poprawnie, temperatura powinna wynosić od – 30 stopni Celsjusza do + 850 stopni Celsjusza. Wysokiej jakości paski klinowe, a także inne akcesoria, oferuje swoim klientom firma handlowa Walor. Atrakcyjne ceny w porównaniu z jakością produktów powodują, że jest to jedno z bardziej popularnych przedsiębiorstw wśród klientów przemysłowych.

Zastosowanie

Najczęściej paski klinowe spotykamy w silnikach samochodów, gdzie wspomagają pracę pompy wodnej, pompy wspomagania układu kierowniczego, alternatora, sprężarki klimatyzacji, pompy, pompującej płyn chłodniczy oraz wentylatora chłodnicy. Wykorzystywane są jednak nie tylko w przemyśle motoryzacyjnym. Montowane są także w szlifierkach, pasach, niewielkich elektrowniach wodnych, urządzeniach do obróbki drewna, napędach przenośników rolkowych lub taśmowych.

Niektórych z nich używa się także w mechanizmach zewnętrznych. Wówczas powinny być pokryte powłoką, ochraniającą przed promieniami UV.

Różne rodzaje

Na koniec warto wspomnieć, iż istnieje kilka rodzajów pasów klinowych, w zależności od ich przeznaczenia. Oprócz klasycznych, wyróżniamy paski klinowe uzębione, wąskoprofilowe, dwustronne, zespolone oraz modułowe.

śr. ocena 5 / głosów 1