Formy wtryskowe do tworzyw sztucznych i ich zastosowanie w motoryzacji

Formy wtryskowe są popularnie stosowane w procesach produkcyjnych różnych elementów, w tym tych z branży motoryzacyjnej. Dzięki procesom wtryskiwania tworzyw sztucznych powstają m.in. zderzaki, nadkola, konsole, obudowy akumulatorów oraz różnorakie elementy silnikowe. Na czym konkretnie polega metoda wtryskiwania? Dowiedz się, dlaczego formy wtryskowe są tak popularne w branży motoryzacyjnej.

motoryzacja

Motoryzacja: Czym są formy wtryskowe i wtryskarki?

 

Formy wtryskowe to narzędzia, które wykorzystywane są podczas procesu wtryskiwania tworzyw sztucznych. Uzupełnia się je granulkami lub drobną krajanką materiału wyjściowego, które są wcześniej podgrzane tak, by stały się płynnym tworzywem (uplastycznienie), co ostatecznie umożliwia stworzenie produktów, które mają kształt gniazd formujących. Formowanie wtryskowe możliwe jest dzięki wtryśnięciu tworzywa sztucznego do zamkniętej formy. Oprócz układu wlewowego i gniazda formującego, forma wtryskowa wyposażona jest także w układ chłodzenia, który umożliwia odprowadzenie ciepła tworzywa sztucznego poza formę. Ponadto, warto podkreślić, że układ wypychania wypraski umożliwia jej szybkie i łatwe usunięcie. Oprócz wymienionych formy wtryskowe posiadają także napędy płyt i segmentów, elementy ustalające połówki formy oraz obudowę. Warto podkreślić, że dostępne na rynku formy wtryskowe można podzielić na formy zimnokanałowe, w których można wyróżnić formy z jedną lub z dwiema płaszczyznami podziału oraz formy gorącokanałowe (GK) z wlewem bezpośrednim lub pośrednim przez układ kanałów w rozdzielaczu. Warto podkreślić, że forma wtryskowa jest specjalnie projektowana na potrzebny konkretnego elementu, a co za tym idzie, jest to inne oprzyrządowanie w każdej wtryskarce. Obecnie najczęściej produkuje się wtryskarki ślimakowe – kiedyś popularne były również wtryskarki tłokowe.

Gdzie konkretnie w motoryzacji znajdują zastosowanie formy wtryskowe?

 

Formy wtryskowe np. z firmy Boryszew Automotive Plastics z Torunia są bardzo często stosowane w wielu branżach. Jedną z nich jest motoryzacja, w której nierzadko wykorzystuje się tworzywa sztuczne powstałe w procesie wtryskiwania. Dlatego też formy wtryskowe znajdują zastosowanie podczas tworzenia części silnikowych np. komponentów, pokryw głowic, osłon, dysz, rur wlewowych, obudowy akumulatorów lub pokrywy silnika itp. Często stosuje się je także podczas tworzenia nawiewów powietrza, schowków, konsoli, uchwytów, słupków oraz obudowy kolumny kierownicy. Ponadto, tego typu oprzyrządowanie sprawdza się także w systemach zewnętrznych – powstają dzięki formom wtryskowym zderzaki, nadkola, listwy progowe, obudowy bagażnika, przednie i tylne osłony oraz zawory redukujące ciśnienie. Jak widać metoda wtryskiwania z wykorzystaniem form wtryskowych jest bardzo szeroko stosowana w motoryzacji.

śr. ocena 5 / głosów 1