Gdzie naprawić samochód po stłuczce? ASO czy zwykły warsztat?

Obecnie jest możliwość zrezygnowania z naprawy w ASO na rzecz dowolnego serwisu samochodowego, ale w praktyce nie jest to takie proste. Prywatny serwis samochodowy musi spełniać określone przez gwarancję producenta warunki.

Nawet najlepszemu kierowcy może zdarzyć się stłuczka. Powstaje wtedy pytanie gdzie lepiej naprawić samochód w ASO czy w zwykłym warsztacie samochodowym? Odpowiedź zależy od wielu czynników. Jednak można powiedzieć od razu, że jeśli samochód jest jeszcze w okresie gwarancji to można go naprawić tylko w ASO. W innym przypadku zwykle mamy wybór.

Rezygnacja z ASO w trakcie gwarancji – z czym to się wiąże?

Obecnie jest możliwość zrezygnowania z naprawy w ASO na rzecz dowolnego serwisu samochodowego, ale w praktyce nie jest to takie proste. Prywatny serwis samochodowy musi spełniać określone przez gwarancję producenta warunki, aby po naprawie nadal można było korzystać z tejże gwarancji na samochód. Między innymi taki mechanik musi skorzystać z części spełniających wymagania producenta i potwierdzić to wpisem do książki serwisowej czy też przedstawić szczegółową fakturę z opisem konkretnych części użytych do naprawy. Istnieje więc duże ryzyko, że ASO podważy ingerencję zewnętrznego mechanika lub jakość części, które zostały użyte do naprawy, a wtedy stracimy przysługującą nam gwarancję.

Jeszcze bardziej restrykcyjnie ASO podchodzi do usług blacharskich. Mniejsze serwisy samochodowe są nawet o połowę tańsze, ale czy warto przez to tracić gwarancję? Podważone mogą być między innymi warunki gwarancji korozyjnej. Korzystając z gwarancji w ASO trzeba regularnie odnawiać powłoki antykorozyjne itd. A podczas naprawy u zwykłego lakiernika taka usługa może być nie przeprowadzona. Dodatkowo usługi blacharskie częstą wiążą się z ingerencją w instalację elektryczną co może prowadzić do rozkodowania komputera i sterowników w samochodzie. A to z kolei trzeba będzie naprawić odpłatnie w ASO.

Naprawa samochodu po gwarancji

Tutaj mamy już wolną rękę w wyborze placówki do naprawy samochodu, ale nadal zalecana jest naprawa w ASO. Dlaczego? Nowe modele samochodów mają bardzo skomplikowaną elektronikę i stosuje się w nich zaawansowane technologie, które wymagają specjalistycznej wiedzy. Zwłaszcza, gdy nasz samochód jest modelem z krótkiej serii albo limitowanej edycji. Takie samochody wymagają o wiele większego zakresu wiedzy mechanika czy lakiernika niż auta 10, 20 letnie. Może się więc zdarzyć, że warsztat samochodowy, w którym chcemy naprawić samochód ze względu na niską cenę usług nie podoła naprawie lub zrobi ją częściową, ponieważ okaże się, że pracownik warsztatu nie jest w stanie jej dokończyć.

Książka serwisowa

Wbrew pozorom nie jest to tylko problem małych warsztatów w mniejszych miastach, ale i w dużych aglomeracjach trudno może być nam znaleźć prywatny warsztat samochodowy z wykwalifikowanym pracownikiem.

ASO ma jeszcze jedną przewagę – wszystkie naprawy są wpisane do książki serwisowej. Zatem przy sprzedaży samochodu nawet powypadkowego będzie wiadome co było naprawione i na ile stłuczka była poważna. Co jest ogromnym plusem.

Obecnie serwisy autoryzowane, aby zachęcić klientów operują też na tańszych zamiennikach, które także objęte są gwarancją. Czasem wręcz może się okazać, że w podobnej cenie jak za naprawę w prywatnym warsztacie dokonamy naprawy w ASO i jeszcze dostaniemy na nią gwarancję.

Najbliższy serwis ASO Mazdy znajdziesz na stronie www.mazda.pl.

śr. ocena 5 / głosów 2