Jak rozpocząć przygodę z wulkanizacją?

Obecnie dość często można się spotkać z opinią, że usługi wulkanizacyjne są dobrym pomysłem na rozkręcenie własnego biznesu. Konkurencja wprawdzie jest spora, ale klientów nie brakuje, w szczególności przed sezonem zimowym i po jego zakończeniu. Jak zatem można rozpocząć przygodę z wulkanizacją i czy to rzeczywiście się opłaca?

wulkanizacja-opon

Ile funduszy potrzeba na otwarcie serwisu wulkanizacyjnego?

Eksperci są zdania, że aby uruchomić jednostanowiskowy punkt wymiany i naprawy opon trzeba mieć około 50 tysięcy złotych. To stosunkowo niedużo, ale na wysokiej jakości sprzęt i nowoczesne urządzenia trzeba przeznaczyć już więcej, bo minimum 120 tysięcy złotych. Droższy jest oczywiście serwis, który składa się z większej liczby stanowisk. Większy zakład to jednak również i większe zyski. Dla osób, które nie mają odpowiednio wysokich własnych środków lub nie chcą wydawać gotówki, rozwiązaniem są różnego rodzaju programy inwestycyjne, które coraz częściej oferują sami dystrybutorzy urządzeń wulkanizacyjnych. Podczas zakładania własnego biznesu warto wziąć oczywiście pod uwagę lokalizację. Dobrze jeśli w okolicy nie ma podobnych miejsc. Trzeba uważać przede wszystkim na serwisy, które powstają tylko na okres wiosenno-zimowy. Świadczą one niskiej jakości usługi, ale za to tanie, dlatego znajdują sporą liczbę klientów.

Czy da się wyżyć z samej wulkanizacji?

Serwis wulkanizacyjny to dobry pomysł na własny interes, ale ofertę warto rozszerzyć dodatkowo o przynajmniej drobne naprawy mechaniczne, takie jak wymiana oleju czy klocków hamulcowych. Coraz większą popularnością cieszą się też miejsca, w których opony można przechowywać. W ofercie można mieć także mycie i czyszczenie samochodów. Trzeba pamiętać o tym, że rynek cały czas się zmienia – przetrwają więc tylko ci, którzy potrafią się do tych zmian cały czas dostosowywać.

Przed otworzeniem własnego zakładu wulkanizacyjnego dobrze jest także przygotować szczegółowy i kompleksowy biznesplan. Warto dbać o dobrej jakości, nowoczesny sprzęt oraz regularnie go serwisować. Od czasu do czasu trzeba go również wymienić na nowy. Dobry sprzęt można znaleźć w uznanych firmach dystrybuujących narzędzia i wyposażenie warsztatów, takich jak na przykład Moto Dakar. Poza tym duże znaczenie ma profesjonalna i doświadczona kadra. Dobrzy pracownicy obecnie są naprawdę na wagę złota, również i w tej branży. Co ciekawe, aby zająć się wulkanizacją nie trzeba posiadać żadnych specjalnych pozwoleń i dokumentów. Zająć się tym może w zasadzie każdy.

śr. ocena 5 / głosów 7