Jakie są koszty utrzymania taksówki?

Koszt jednego przejazdu taksówką bywa wysoki, zwłaszcza w weekendową noc w dużym mieście. Takich przejazdów w ciągu pracy taksówkarz ma bardzo dużo. Czy to oznacza, że pod koniec miesiąca otrzymuje wysoką pensję? Zanim wybierzesz zawód taksówkarza, przekonaj się, ile pieniędzy miesięcznie trzeba wydawać na utrzymanie samochodu.

Miesięczne koszty utrzymania taksówki

Podstawowe koszty ponoszone przez taksówkarzy to te związane z założeniem i prowadzeniem działalności gospodarczej, np. składki zdrowotne i ubezpieczeniowe. Przez pierwsze dwa lata można korzystać z ulgi zwalniającej z opłat, jednak później stawki przekraczają 1000 zł miesięcznie.

Taksówkarz nie otrzymuje taryfy ulgowej także w odniesieniu do ubezpieczenia komunikacyjnego. Jako osoba przewożąca pasażerów zarobkowo musi zaznaczyć tę informację w formularzu, z uwagi na co towarzystwo zaproponuje mu droższe OC. O ile? Nawet dwukrotnie względem ubezpieczenia dla osoby prywatnej. Wydawanie 4000 zł rocznie to spore obciążenie. Przeczytaj więcej o OC i AC dla taksówkarzy: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenie-taksowki-czyli-oc-i-ac-auta-do-przewozu-osob/.

Jakie są koszty utrzymania taksówki2.jpg

Ile taksówkarz wydaje na paliwo i kwestie techniczne?

Kolejny pieniężny wkład własny taksówkarza w pracę to zakup paliwa. Przeciętna taksówka przejeżdża 4500 km w ciągu miesiąca, co przekłada się na koszt rzędu 1600 zł przy wyborze benzyny. Mniej zapłaci właściciel samochodu z instalacją gazową, wtedy jednak jeszcze bardziej wzrośnie jego składka OC.

Przewoźnik taxi musi się liczyć z ponoszeniem kosztów amortyzacji pojazdu, opłat serwisowych i napraw. Z uwagi na ciągłą eksploatację auto zużywa się szybciej i w większym stopniu, więc w razie chęci sprzedania go właściciel nie otrzyma wysokiej sumy.

Dodatkowe, ukryte koszty to chociażby środki chemiczne i akcesoria, które kupuje również kierowca będący osobą prywatną. Taksówkarze częściej muszą czyścić samochody, czego nie zawsze udaje się dokonać samodzielnie, zwłaszcza gdy rozwozi się w nocy pijanych imprezowiczów do domów. Niektóre zabrudzenia pozostawiają ślady i zapachy na długo, a taksówkarz traci zarobek z uwagi na niemożność podjęcia nowych klientów.

Jakie są koszty utrzymania taksówki3.jpg

Czysty zarobek? Niekoniecznie

Czy kwota zarobiona za kursy i pomniejsza o wyżej wymienione elementy to rzeczywisty zarobek taksówkarza? Niestety wciąż jeszcze nie. Jako przedstawiciel sieci taksówek musi on uiszczać miesięczne składki na rzecz korporacji. Mogą wynosić nawet 1000 zł miesięcznie. Dzięki nim taksówkarz otrzymuje stałe zlecenia.

Większość korporacji pobiera od taksówkarzy opłatę o stałej wysokości. Nawet jeśli kierowca był chory lub wyjechał na wakacje i nie zarabiał, i tak będzie musiał zapłacić pełną kwotę. Nowsze korporacje rozliczają się na podstawie prowizji za wykonany kurs. To z kolei jest gorszym rozwiązaniem dla osób, które pracują dużo i często.

Chcesz być taksówkarzem? Przeczytaj!

Aby pracować jako taksówkarz, musisz mieć ukończone 21 lat i mieć prawo jazdy kategorii B. Nie możesz być osobą karaną. Przed wstąpieniem do korporacji obowiązuje Cię uzyskanie licencji – kurs trwa tydzień, a opłata za egzamin wynosi ok. 700 zł. Musisz też wykonać badania lekarskie kosztujące nawet 500 zł – będziesz je odnawiał co pięć lat.

Zdanie egzaminu na licencję umożliwia Ci zaliczenie testu z topografii miasta, w którym będziesz prowadził (250 zł), i wykupienie licencji u włodarza miasta (200-300 zł). Następnie musisz zakupić taksometr i kasę fiskalną – za ich nabycie i instalację nie otrzymasz zwrotu kosztów. Co dwa lata będziesz płacił za legalizację taksometru.

śr. ocena 5 / głosów 5