Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc kupić auto w leasingu?

Zakup samochodu nie musi wiązać się z dużym kosztem na start. Leasing to świetna opcja dla osób, które chcą mieć możliwość użytkowania nowego samochodu, jednak zależy im, aby jego finansowanie móc rozłożyć na raty. Zakup samochodu w leasingu to dobre rozwiązanie zarówno dla użytkowników prywatnych, jak i przedsiębiorców.

kupno-samochodu-w-leasingu

Zakup samochodu w leasingu – formalności finansowe

Aby kupić samochód w leasingu, należy spełniać warunki, które określa podmiot finansujący (leasingodawca). Warunkiem pierwszym, który musi spełnić podmiot korzystający (leasingobiorca) jest spełnianie kryteriów finansowych. W tym miejscu należy podkreślić, że różnice pojawiają się w zależności od tego, czy leasing samochodu dotyczyć ma osoby prywatnej czy przedsiębiorcy. Jeśli zakup samochodu dokonywany jest przez osobę prywatną, to najczęściej leasingodawca sprawdza jego deklarację podatkową bądź inne dokumenty finansowe (np. wyciąg wpływów z banku z kilku, ostatnich miesięcy). Z kolei przedsiębiorca może być poproszony dodatkowo o bilans i rachunek wyników oraz KPiR (Księga przychodów i rozchodów). W obu przypadkach chodzi tylko o to, aby przekonać podmiot finansujący, że faktycznie osoba starająca się zakupić samochód w leasingu jest wypłacalna, a tym samym rata leasingowa będzie obciążeniem regularnie i konsekwentnie opłacanym. Warto również podkreślić, że firma udzielająca leasingu weryfikuje leasingobiorcę w bazie dłużników oraz sprawdza jego historię kredytową w BIK.

Zakup samochodu: leasing konsumencki, operacyjny czy finansowy?

Obecnie proponujemy klientom indywidualnym leasing konsumencki, z kolei przedsiębiorcom – leasing operacyjny bądź finansowy. Leasingujemy zarówno samochody nowe, jak i używane oraz oferujemy opłatę wstępną już od 0%. Klient, który dokonuje zakupu samochodu w leasingu może wybrać dogodny czas trwania umowy – od 24 do 6 miesięcy lub od 6 miesięcy w przypadku leasingu finansowego – oraz wysokość rat, które może realizować płacąc w złotówkach, euro lub dolarach – podkreśla specjalista z Inter-Car Bielany (Bielany Wrocławskie) – Autoryzowanego Dealera Volvo.

Warto podkreślić, że osoby prywatne, nieprowadzące działalności gospodarczej mogą skorzystać tylko z leasing konsumenckiego. Natomiast przedsiębiorcy mogą zdecydować się na zakup samochodu w leasingu finansowym, w którym odliczą od podatku amortyzację, jednak z raty odliczana będzie tylko część odsetkowa lub leasing finansowy, w którym wraz z pierwszą ratą należy opłacić również opłacony z góry podatek VAT.