Kasacja auta w świetle przepisów

Pozostawienie niesprawnego pojazdu na parkingu publicznym, a nawet na terenie własnej posiadłości jest niezgodne z prawem. Kwestie związane z pozbywaniem się aut wyłączonych z eksploatacji są ściśle regulowane ustawami i dyrektywami. Odnoszą się także do segregacji odpadów oraz ochrony środowiska naturalnego. Zobacz, jakie są obowiązki właścicieli nieużywanych aut.

Twój pojazd przegrał walkę z upływającym czasem i odmówił posłuszeństwa? Często naprawa starszych modeli, jak również tych uszkodzonych w wypadkach drogowych okazuje się nieopłacalna. Kiedy sprzedaż także staje się niemożliwa, jedyną opcją jest złomowanie. To nie tylko przywilej kierowców, ale także ich obowiązek. Prawo polskie
i unijne ściśle regulują kwestie związane m.in. z recyklingiem i ochroną środowiska.

Ustawy związane ze złomowaniem i kasacją aut

Informacje o tym, że złomowanie i kasacja aut powinny obywać się według ściśle ustalonych zasad, znajdują się w następujących dokumentach:

  • Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym,
  • Dyrektywa unijna z dnia 18 września 2000r. o wyeksploatowanych pojazdach,
  • Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach,
  • Ustawa z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Określają one, w jakich okolicznościach samochód podlega wyrejestrowaniu, a także jak wyglądają zasady właściwego przekazywania i złomowania pojazdów wycofanych z eksploatacji. Dla klientów firmy Skup Samochodów za Gotówkę ważna może być też informacja o zasadach zapewniających ochronę życia i zdrowia człowieka oraz środowiska. Dyrektywa unijna rozwiewa wszystkie ewentualne wątpliwości dotyczące traktowania pojazdów, których stan techniczny uniemożliwia dalsze poruszanie się po drogach.

Jak pozbyć się auta zgodnie z prawem?

Oddanie niesprawnego pojazdu do skupu aut to legalne i rozsądne rozwiązanie. Wiąże się również z dodatkowym zarobkiem dla dotychczasowego właściciela samochodu. Po podpisaniu umowy i ustaleniu warunków auto jest przekazywane stacji demontażowej, a kolejno rozbierane na części, czyszczone z zalegających płynów i złomowane. Segregacja odpadów to końcowy etap tego procesu.

Potwierdzeniem faktu złomowania jest wydanie stosownej dokumentacji, którą sprzedający może przedłożyć np. ubezpieczycielowi.

Skorzystanie z usług licencjonowanego skupu aut pozwala na oszczędność czasu i nerwów. Specjaliści zobligowani są do przestrzegania powyższych ustaw i złomowania pojazdów zgodnie z wytycznymi. Ty z kolei nie musisz martwić się złomem zalegającym na terenie posesji.

śr. ocena 5 / głosów 5