Kiedy opłaca się zainwestować w instalację LPG w aucie?

Osoby, które leją w bak benzynę, patrzą z zazdrością na pylony, gdzie prezentowane są ceny poszczególnych paliw – gaz jest dwukrotnie tańszy! Ci z instalacją gazową pewnie jeżdżą jak na wodę… Czy tak rzeczywiście jest? Czy instalacja LPG pozwala jeździć dwukrotnie taniej? Nie do końca, ale i tak oszczędności są duże. Komu szczególnie opłaca się autogaz? Tego dowiesz się w tym artykule.

lpg

 Ile kosztuje jazda na gaz?

Spalanie autogazu jest wyższe o jakieś 25–30%, co oznacza, że jeżeli silnik spala 6 litrów benzyny na 100 kilometrów, to w przypadku gazu będzie to ok. 9 litrów. Ponieważ jednak gaz jest aż dwukrotnie tańszy (niekiedy dysproporcja ta jest jeszcze większa), wciąż jesteśmy na sporym plusie. To, oczywiście, duże uproszczenie i na tym rachunki się nie kończą. Co powinna wiedzieć osoba, która chce wyposażyć swoje auto w instalację LPG?

Trzeba pamiętać, że silnik nie korzysta z gazu od momentu odpalenia. Podczas rozruchu i do czasu odpowiedniego rozgrzania spalana jest benzyna – mówi specjalista z AG Centrum. – Dopiero po chwili włącza się gaz, więc benzyny będzie powoli ubywać. Z praktyki wynika jednak, że tankowanie benzyny stanie się bardzo rzadkie. Nie trzeba też lać do pełna, bo ubytek jest naprawdę powolny. Niektórzy nasi klienci tankują benzynę raz na dwa-trzy miesiące.

Ile dokładnie kosztuje jazda na gaz? Przykłady z życia pokazują, że typowy samochód miejski z niewielką jednostką napędową, np. 1,4 l 77 KM, z instalacją sekwencyjną i butlą o pojemności ok. 35 litrów przejeżdża niemal 400 km, a przy szczególnie oszczędnej jeździe nawet ponad 400 km na jednym tankowaniu. Uśredniając cenę gazu do 2 zł, widzimy, że koszt przejechania 400 km to zaledwie 70 zł, co daje 17,5 zł za pokonanie 100 km. Dla porównania, jeżdżąc na benzynie, zapłacilibyśmy za tę samą odległość około 30 zł. W skali roku robi się z tego ładna sumka!

Komu opłaci się instalacja LPG?

W świetle powyższych obliczeń widzimy, że instalacja LPG to dobra inwestycja. Może się okazać, że w naszym przypadku oszczędności będą jeszcze większe. Kto szczególnie powinien zainteresować się LPG?

  • Właściciele samochodów o pojemnych silnikach. Duży silnik to duże spalanie – zarówno benzyny, jak i gazu. To oznacza, że zagazowane pojemne jednostki przyniosą szybszy zwrot inwestycji i większe oszczędności.
  • Osoby jeżdżące dużo po trasach. Silnik zaczyna korzystać z gazu po pewnym czasie od odpalenia, więc gaz jest szczególnie korzystny na trasach. Nie oznacza to jednak, że osoby poruszające się po mieście nie będą mieć korzyści z instalacji LPG – jedynie nieco dłużej będzie im się ona zwracać.
  • Osoby, które dużo jeżdżą. Im więcej jeździsz, tym mocniej poczujesz oszczędności. Warto zauważyć, że po zagazowaniu kierowcy chętniej wsiadają za kółko, bo mogą sobie na to pozwolić bez zaciskania pasa. Może się okazać, że zainstalowanie LPG stanie się przyczynkiem do dalszych i częstszych podróży.
śr. ocena 5 / głosów 1