Kierowco, o tym pamiętaj, by nie dostać grzywny!

Posiadanie samochodu to komfort. Jeździsz kiedy i gdzie chcesz, nie jesteś ograniczony sztywnym rozkładem jazdy autobusów, nie musisz się przesiadać. Krótko mówiąc: to Ty ustalasz grafik i rozporządzasz swoim dniem. Jednocześnie posiadanie auta to ogromna odpowiedzialność. Są rzeczy, które musisz robić regularnie, by dbać o bezpieczeństwo na drodze i unikać kary. Sprawdź, jakie to rzeczy.

Przegląd samochodu – kiedy warto, kiedy konieczny?

Są sytuacje, w których samochód czy motocykl poddać przeglądowi warto. Za każdym razem, gdy wybierasz się w długą trasę, dobrze jest sprawdzić stan techniczny pojazdu. Nie trzeba oddawać go na pełen przegląd, zwłaszcza jeśli był wykonywany niedawno. Jednak nawet szybkie oględziny pozwolą specjaliście odkryć potencjalne wady i usterki. Usunięcie ich zawczasu sprawi, że nikomu na drodze nie stanie się krzywda, a plan Twojej podróży nie ulegnie zmianie. Zdecydowanie warto.

Czasem jednak przeglądu samochodu nie „warto” zrobić, ale wręcz trzeba. Po zakupie nowego pojazdu jesteś zobowiązany do poddania go przeglądowi i dostarczenia dokumentu potwierdzającego zdatność do poruszania się po drogach do Urzędu Komunikacyjnego (podczas rejestracji). Drugi pełny przegląd jest konieczny po trzech latach po rejestracji, trzeci zaś po kolejnych dwóch latach. Później – lub gdy kupisz używane auto – przeglądu musisz dokonywać corocznie.

Przekonaj się, dlaczego nie warto jeździć autem bez ważnego przeglądu technicznego. Zobacz, co może Ci grozić oraz jak wysoka może być grzywna: https://kioskpolis.pl/co-grozi-za-brak-przegladu-auta/.

Kierowco, o tym pamiętaj, by nie dostać grzywny 1.jpg

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne – które?

Wykupienie polisy samochodowej OC to obowiązek każdego posiadacza pojazdu mechanicznego: samochodu osobowego, traktora, motoru – nieważne. Istotne jest zachowywanie ciągłości ochrony, co oznacza konieczność regularnego wpłacania rat za automatycznie odnawiające się co roku OC. Jeśli zostaniesz złapany na braku ważnego ubezpieczenia, zapłacisz wysoką karę, bo sięgającą przeszło tysiąca złotych. Czasem kilku – wszystko zależy od czasu zwłoki oraz rodzaju pojazdu mechanicznego.

Nie warto ryzykować brakiem OC także z tego powodu, że jeśli dojdzie do kolizji lub wypadku, ubezpieczyciel pociągnie Cię do pełnej odpowiedzialności finansowej. Będziesz musiał zwrócić koszty leczenia poszkodowanego, naprawy jego samochodu oraz wszelkich usług dodatkowych, np. holowania zniszczonego pojazdu, przeglądu technicznego, postoju na parkingu strzeżonym. Oprócz tego czeka Cię grzywna.

Kierowco, o tym pamiętaj, by nie dostać grzywny 2.jpg

Co trzeba wozić w aucie?

Mandatem ryzykujesz również w sytuacji, gdy nie stosujesz się do przepisów i nie wozisz w samochodzie wymaganych przedmiotów. W Polsce są to gaśnica oraz odblaskowy trójkąt ostrzegawczy. Ten drugi może znajdować się w bagażniku, gdzie nie będzie Ci przeszkadzał, jednak gaśnicę musisz mieć pod ręką, by użyć jej natychmiast – również w sytuacji, w której drzwi zostaną zablokowane, a Ty nie będziesz mógł się wydostać.

Warto wiedzieć, że kiedy jedziesz za granicę i przejeżdżasz przez kraje, w których obowiązkowe wyposażenie samochodu jest inne, szersze, nie musisz dokupować sprzętu. Zgodnie z prawem jesteś zobowiązany do wożenia tylko tych przedmiotów, które są obowiązkowe w kraju, w którym zostało zarejestrowane auto.

 

 

śr. ocena 5 / głosów 6