Na czym polega komputerowa diagnostyka pojazdów

W naszych samochodach jest coraz więcej elektroniki, która wraz z postępem technologicznym jest coraz „mądrzejsza” i staje się wiarygodnym źródłem wiedzy na temat stanu auta. Trudno się więc dziwić, że komputerowa diagnostyka pojazdów coraz częściej jest podstawą do poszukiwania awarii bez podnoszenia maski samochodu. Na czym to właściwie polega i jakie są zalety komputerowej diagnostyki?

diagnostyka pojazdow

Jak przebiega i co daje komputerowa diagnostyka pojazdów?

Obecnie większość samochodów jest wyposażona w komputer pokładowy. W razie naprawdę poważnych usterek, które wpływają na bezpieczeństwo jazdy, na ekranie pojawiają się ikonki informujące o tym, w którym układzie doszło do awarii. To, jak rozbudowany jest ten system, zależy od wieku i wersji auta. Im nowszy samochód, tym więcej elektroniki, a więc i szersza wiedza o stanie pojazdu. Jednak ikonki to nie wszystko. Możliwe jest dotarcie do jeszcze większej ilości informacji. Służy temu komputerowa diagnostyka samochodów. Na czym polega? Z tym pytaniem udaliśmy się do Warsztatu Samochodowego Szwarc & Gruba w Gdyni.

Diagnozowanie komputerowe jest bardzo proste. Wystarczy odpowiedni kabel i komputer z oprogramowaniem dedykowanym dla konkretnej marki. Po podpięciu się do specjalnego gniazda program komputerowy sczytuje przechowywane w samochodzie dane dotyczące wszystkich systemów i urządzeń, które wykorzystują elektronikę. Wszystko to zajmuje dosłownie kilka chwil.

Zalety komputerowej diagnostyki pojazdów

Komputerowa diagnostyka pojazdów ma mnóstwo zalet i jest stale rozwijana. Samochody mają coraz więcej systemów współpracujących z elektroniką, do przodu idzie też dedykowane oprogramowanie. Największą zaletą tego rozwiązania jest szybkość i praktycznie zerowy wysiłek. Nie trzeba nawet otwierać maski ani rozbierać żadnych części, aby sprawdzić, co w samochodzie piszczy. Skraca to czas oczekiwania na diagnozę i ogranicza jej koszty. Dopiero gdy komputer wykryje awarię, rozważa się dalsze postępowanie.

Z komputerowej diagnostyki pojazdów warto korzystać szczególnie wtedy, gdy kupujemy używane auto. Podpięcie samochodu pod komputer pozwoli wykryć awarie, które nie są widoczne podczas oględzin czy nawet jazdy próbnej, a które w niedalekim czasie mogą wpędzić nas w koszty. Jeżeli sprzedawca nie chce nam udostępnić auta do komputerowej diagnostyki, może to stawiać pod znakiem zapytania jego uczciwość i zasiać wątpliwości co do stanu technicznego pojazdu. Zabierając się za kupowanie samochodu na rynku wtórnym, warto też rozejrzeć się za warsztatem, który oferuje diagnostykę komputerową.