Masz stare auto? Sprawdź, jak uniknąć płacenia OC!

Trzymasz w garażu stare auto, które przede wszystkim stoi i pokrywa się kurzem? Bez względu na to, czy czasem nim jeździsz, czy tylko narzekasz, że zajmuje miejsce, musisz płacić za nie coroczną składkę OC. Uważasz, że to nieopłacalne? Pewnie masz rację. Sprawdź, co zrobić, by nie ponosić zbędnych wydatków.

Kilka słów o ubezpieczeniu OC

Ubezpieczenie OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne w Polsce. W świetle prawa do jego wykupienia i stałego opłacania składek jest zobowiązany każdy (niemal – o czym później) posiadacz pojazdu mechanicznego, czyli zarówno samochodu osobowego, jak i ciężarowego, autobusu, ciągnika czy motocyklu. Nie ma znaczenia, czy właściciel planuje poruszać się nim po drogach czy nie – póki auto jest zarejestrowane, w świetle prawa może służyć do poruszania się.

Zakres OC jest stały. Mimo że polisę oferują różne towarzystwa i przedstawiają konkurencyjne oferty cenowe, ochrona zawsze jest taka sama. Zapewnia to Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Nie bój się więc przebierać w ofertach ani zmienić towarzystwa, jeśli uznasz, że gdzie indziej będzie Ci lepiej (czyt. taniej).

Masz stare auto2.jpg

Dlaczego OC jest ważne?

Polisa OC jest obowiązkowa, bo przydaje się zarówno poszkodowanemu, jak i sprawcy kolizji czy wypadku. Ten pierwszy otrzymuje odszkodowanie, które pokrywa jego leczenie i naprawę samochodu (oraz szereg innych rzeczy, np. holowanie pojazdu, sprowadzanie części, wykonanie przeglądu technicznego po wypadku). Ten drugi z kolegi jest chroniony od odpowiedzialności cywilnej i nie musi sięgać do swojej kieszeni, by samochód poszkodowanego został naprawiony.

Oczywiście trzeba mieć na uwadze zapisy ze wspomnianej wyżej ustawy. Jeżeli będziesz prowadził pojazd pod wpływem alkoholu czy bez właściwych uprawnień, będziesz musiał pokryć wszelkie koszta związane z likwidacją szkód po wypadku. A te mogą być kolosalne!

Masz stare auto3.jpg

Masz stare auto, które cenisz? Zarejestruj jako zabytkowe!

Jednym ze sposobów na niepłacenie polisy OC za stare auto, które przez większość roku stoi na podwórku lub w garażu, jest zarejestrowanie go jako samochód zabytkowy. By było to możliwe, musi mieć co najmniej 25 lat i składać się w min. 75% z oryginalnych części. Może wówczas zostać wciągnięte Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na listę ewidencji zabytków. W ramach poświadczenia otrzymasz żółte tablice rejestracyjne.

W okresie, gdy auto będzie stało w garażu, nie musisz opłacać OC. Dopiero gdy postanowisz wyjechać nim na drogę, jesteś zobowiązany do wykupienia polisy. Na szczęście nie rocznej – to byłoby zbędny wydatek. Zdecyduj się na krótkoterminowe rozwiązanie, takie na 30 dni. Przeczytaj artykuł: Kiedy opłaca się kupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC?, by dowiedzieć się o n im więcej.

Masz stare auto, którego nie chcesz? Oddaj je na złom!

Może się zdarzyć, że auto, za które płacisz składki, nie nadaje się już do niczego, a szanse na sprzedanie go wynoszą zero. Wówczas musisz wywieźć je na złom, otrzymać potwierdzenie i udać się z nim do urzędu komunikacji – tego, w którym auto było zarejestrowane. Po wyrejestrowaniu samochodu skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym. Nie tylko nie będziesz musiał więcej płacić składek, ale na dodatek zostanie Ci zwrócony koszt za niewykorzystany czas do końca okresu rozliczeniowego!

śr. ocena 5 / głosów 1