Na co zwracać uwagę przed oddaniem auta do serwisu?

Naprawa uszkodzonej części w aucie, wymiana opon lub kompleksowa diagnostyka – te czynności wymagają wizyty w serwisie samochodowym. Warto zatem znać sprawdzony punkt, któremu powierzymy własny pojazd. W każdym mieście jest przynajmniej kilka serwisów samochodowych, ale znalezienie idealnego miejsca, gdzie pracownikom można bezgranicznie zaufać, jest bardzo trudne. Na co zatem zwrócić uwagę przed oddaniem auta do warsztatu?

warsztat-samochodowy

W przypadku awarii samochodu, każdy właściciel chce jak najszybciej i za jak najmniejsze pieniądze naprawić swój pojazd. Bardzo często, bez zastanowienia i sprawdzenia opinii o danym punkcie, wybierany jest pierwszy lepszy warsztat, który znajduje się w jak najbliższej odległości. Niestety w ten sposób można tylko przysporzyć sobie więcej kłopotów w postaci rozczarowania i utraty pieniędzy. Nie jest tajemnicą, że znalezienie idealnego warsztatu jest bardzo trudne, szczególnie gdy w danym mieście jest kilkadziesiąt takich punktów, a co chwilę powstają nowe. Zanim więc powierzymy swój samochód w ręce mechanika, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy.

Czy warsztat jest autoryzowany?

Warto znać różnicę między autoryzowanym warsztatem, a niezależnym serwisem samochodowym. Ten pierwszy charakteryzuje się naprawą i serwisem poszczególnych marek samochodów i używaniem wyłącznie oryginalnych części zamiennych. Jednak to wiąże się z o wiele większym wydatkiem na naprawę, a także długim czasem oczekiwania. Jeśli priorytetem jest ekspresowa naprawa, jednak z użyciem oryginalnych części, lepiej oddać samochód do niezależnego serwisu samochodowego, np. Serwisu Auto Manufaktura w Łodzi. W takim warsztacie naprawa samochodu niczym nie różni się od autoryzowanego serwisu, ale za to jest tańsza i szybsza.

Czy można zaufać mechanikowi?

Bardzo łatwo poznać, czy mechanikowi można zaufać, czy lepiej zrezygnować z naprawy w danym warsztacie. Na co zatem być wrażliwym? Dobry mechanik zadaje bardzo dużo pytań, dogłębnie chce poznać przyczynę awarii. Takie informacje są ważne dla profesjonalisty, bo właśnie dzięki nim może on wystawić szybką i profesjonalną diagnozę. Dobry mechanik od razu rozpozna problem, a dodatkowo wyjaśni, jak będzie przebiegała naprawa, poinformuje o kosztach oraz czasie realizacji. Bardzo często podczas naprawy, mechanik odkrywa inne usterki, ale zanim je usunie, powinien skontaktować się z właścicielem samochodu.

Jaki typ usterki wymaga naprawy?

Jest to bardzo istotne pytanie, które należy sobie zadać, zanim samochód zostanie oddany do pierwszego lepszego warsztatu. Warto sprawdzić, czy w okolicy nie ma serwisu, który specjalizuje się w naprawie konkretnych części samochodu, np. skrzyń biegów, sprężarek lub silników. Mechanik pracujący w takim punkcie, specjalizuje się w określonej dziedzinie, dzięki temu jakość naprawy będzie o wiele wyższa, niż w przypadku warsztatu, który oferuje kompleksową naprawę samochodu, ale nie specjalizuje się w konkretnej dziedzinie.

śr. ocena 5 / głosów 5