Na czym polega ozonowanie pojazdów?

Warto pamiętać o tym, że ozonowanie pojazdów to skuteczny proces pozbywania się nie tylko nieprzyjemnego zapachu, ale również grzybów, pleśni i innych zarazków znajdujących się we wnętrzu samochodu oraz w układzie klimatyzacji. Tego typu czyszczenie powinno odbywać się regularnie, co najmniej dwa razy w roku – najlepiej korzystać z tej usługi na wiosnę i na jesień. Na czym konkretnie polega ozonowanie pojazdów?

ozonowanie-pojazdu

Ozonowanie wnętrza pojazdów – czemu warto to robić?

Często się zdarza, że w pojeździe wyczuwalny jest niezbyt miły zapach. Warto podkreślić, że woń stęchlizny, dymu papierosowego, zapachu zwierzęcia lub inna nie wpływa korzystnie na użytkowanie samochodu, a może nawet wywoływać zmęczenie i złe samopoczucie. Aby podwyższyć komfort i bezpieczeństwo jazdy, warto skorzystać z usługi jaką jest ozonowanie wnętrza pojazdu i układu klimatyzacji. Wykonuje się je przy użyciu ozonatora samochodowego i trwa zazwyczaj od 15 do 30 minut (w zależności od rozmiaru samochodu, stopnia zagrzybienia i nasilenia nieprzyjemnego zapachu może trwać również dłużej). Aby rozpocząć ozonowanie pojazdu należy najpierw na miarę możliwości pozbyć się źródła odoru, co w praktyce oznacza np. wypranie tapicerki, wyczyszczenie deski rozdzielczej itp. Następnie umieszcza się ozonator na siedzeniu pasażera bądź podłodze z przodu samochodu tak, by wylot był skierowany w miejsce zasysania powietrza do układu klimatyzacji.

W trakcie czyszczenia okna samochodu powinny być zamknięte, a klimatyzacja włączona i ustawiona na obieg zamknięty (najniższa temperatura oraz maksymalna moc chłodzenia). Ponadto ozonowanie układu klimatyzacji jest skuteczną metodą, gdyż w przeciwieństwie np. do metod chemicznych ma się pewność, że ozon dociera wszędzie, nawet do najmniejszych jej zakamarków. Dzięki temu jest skutecznym sposobem na pozbycie się alergenów, pleśni, bakterii, grzybów, roztoczy i innych przyczyn nieprzyjemnego zapachu.

Jak długo utrzymuje się efekt ozonowania i czy jest bezpieczny dla ludzkiego zdrowia?

Ozonowanie to metoda, która praktycznie w 100% pozwala pozbyć się bakterii i innych mikroorganizmów. Warto jednak pamiętać, że krótko po tej czynności proces ich zasiedlania rozpoczyna się na nowo i za kilka miesięcy ponownie należy ozonować wnętrze pojazdu – podkreśla specjalista z firmy Auto Gaz Śląsk z Katowic.

Należy również zaznaczyć, że wykorzystywany w procesie ozon ma stężenie, które jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia człowieka. Dlatego chociaż bezpośrednio po wykonaniu usługi będzie wyczuwalny jeszcze przez kilka godzin, nie stwarza to żadnego niebezpieczeństwa. Ozonowanie nie wpływa negatywnie również na zdrowie i samopoczucie alergików, astmatyków i osób wrażliwych na środki chemiczne.

śr. ocena 5 / głosów 5