Naprawa klimatyzacji samochodowej. Najczęstsze awarie układu klimatyzacyjnego

Sprawnie działający układ klimatyzacyjny w naszym samochodzie jest gwarantem bezpiecznej jazdy; wraz ze wzrostem temperatury bowiem obniża się zdolność koncentracji kierowcy oraz wydłuża się jego czas reakcji. Ryzyko wypadku znacznie wzrasta. Co więcej, specjaliści zalecają korzystanie z klimatyzacji nie tylko latem, lecz również zimą. Sprawdź najczęstsze awarie układu klimatyzacyjnego.

Do serwisów samochodowych coraz częściej zgłaszają się kierowcy, mający problem z klimatyzacją samochodową. Serwis zatem zaczyna się od pomiaru efektywności chłodzenia i sprawdzenia szczelności układów klimatyzacji. W jego zakres wchodzić będzie także odgrzybianie oraz dezynfekcja, napełnianie klimatyzacji oraz naprawa jej elementów. Sprawdź, jakie awarie układu klimatyzacyjnego występują najczęściej.

Brak czynnika chłodzącego

Przy standardowej eksploatacji klimatyzacji w ciągu roku ubywa od 10 do 15% czynnika chłodzącego, co wpływa znacząco na pogorszenie sprawności działania całego układu. Po czterech latach klimatyzacja nie będzie zatem działała poprawnie; wówczas należy zgłosić się do serwisu, takiego jak renomowany serwis samochodów osobowych Autopol, w celu nabicia klimatyzacji. Jeśli nasz układ klimatyzacyjny nie chce działać, sprawdzanie zacznijmy właśnie od zweryfikowania, czy znajduje się niej czynnik chłodzący.

Nieszczelność

Kolejną, najczęstszą przyczyną awarii układu klimatyzacyjnego, będzie jego rozszczelnienie. Następuje ono na skutek uszkodzenia zaworu rozprężonego lub wężyków, w skutek ich pęknięcia lub przetarcia. Szczelność układu można sprawdzić za pomocą dwóch metod: napełnienia układu azotem do ciśnienia dwudziestu pięciu barów lub dzięki barwnikowi, którym napełnia się układ razem z czynnikiem chłodzącym. 

Uszkodzenie chłodnicy

Jedną z poważniejszych awarii układu klimatyzacji samochodowej jest uszkodzenie chłodnicy. Jej delikatna budowa, a także umiejscowienie przesądza o stałej ekspozycji na niekorzystne czynniki, takie jak kurz, błoto, drobne kamyki, owady, korozja. W przypadku awarii, należy wymienić ją na nowy.

Awaria sprężarki

Awaria sprężarki, inaczej kompresora, jest awarią najpoważniejszą. Przyczyn nieprawidłowego działania tej części układu może być wiele. Najczęstszą będzie zużycie jakiś części lub zatarcie, spowodowane brakiem oleju w układzie. Winę mogą ponosić także zanieczyszczenia, które przedostały się do kompresora w skutek jego rozszczelnienia lub zbyt duża ilość czynnika chłodzącego, prowadząca do blokowania się sprężarki.

śr. ocena 5 / głosów 5