Podstawowe parametry akumulatora

Na rynku znaleźć można wiele różnych typów akumulatorów, które różnią się między sobą parametrami. Kiedy przychodzi czas poszukiwania akumulatora do swojego pojazdu, często pojawiają się problemy – trudno zgadnąć czym kierować się podczas jego wybierania. Przedstawiamy podstawowe parametry akumulatora, których znajomość może ułatwić wam podejmowanie decyzji.

rodzaje akumulatorów

Rodzaje akumulatorów

Jak tłumaczą specjaliści z firmy BAT PROFI, wyróżnia się trzy rodzaje akumulatorów: kwasowe (ECM), żelowe (EMU) oraz AGM. Akumulatory ECM i AGM przeznaczone są głównie do nowszych samochodów, w tym do pojazdów z napędem hybrydowym, które są wyposażone w system Start&Stop i w funkcję odzyskiwania energii.

Jeśli chodzi o akumulatory EMU, są one bezobsługowe i ołowiowo-kwasowe. Wykonuje się je w nowoczesnej technologii. W tego typu bateriach samochodowych, zamiast tradycyjnego elektrolitu stosuje się kwas zmieszany z krzemionką, w formie żelu. Takie akumulatory mają większą odporność na wstrząsy, uderzenia i bardzo wysokie temperatury, dlatego stosuje się je w przyczepach kempingowych oraz tam, gdzie potrzebne jest długotrwałe zasilanie.

Podstawowe parametry akumulatorów

Podczas wybierania akumulatora do swojego pojazdu, warto wiedzieć, na jakie jego parametry zwracać uwagę. Do tych najważniejszych należą pojemność i prąd rozruchowy.  Informację jakich parametrów akumulatora potrzebuje dany samochód, znajdziecie w jego książce serwisowej.

Niezbędne informacje na temat akumulatora zawarte są w jego nazwie. Odczytać można z niej chociażby pojemność akumulatora, wyrażoną w amperogodzinach. A informacja ta jest bardzo istotna – pojemność mówi o tym, ile godzin w temperaturze 25 st. Celsjusza akumulator będzie w stanie oddawać prąd o natężeniu 1 ampera, aż do rozładowania. Przykładowo, jeśli pojemność akumulatora wynosi 95Ah (amperogodzin), to będzie on oddawać 1Ah przez 95 godzin. Zatem, im większą ilość amperogodzin ma dany akumulator, tym większa jest jego pojemność. Warto wiedzieć, że pojemność akumulatora dobiera się do pojemności silnika, jak również do ilości wyposażenia elektrycznego samochodu.

Inną informacją, którą można odczytać z nazwy akumulatora, jest jego prąd rozruchowy, którego wartość podawana jest w amperach (A). Określa on jednorazowy, krótkotrwały wydatek prądu, który akumulator może wygenerować (natężenie szczytowe akumulatora w temperaturze -18 st. Celsjusza). Co ważne, wartość prądu rozruchowego dobiera się zgodnie z zaleceniami producenta samochodu.

Dość istotna jest także biegunowość akumulatora, oznaczona jako „P+” lub „L+”. Zawiera ona informację o tym, po której stronie akumulatora znajdują się jego bieguny (dodatni i ujemny). To ważne, gdyż ułożenie biegunów akumulatora musi być dopasowane względem instalacji elektrycznej samochodu. „P+” oznacza, że biegun dodatni znajduje się po prawej stronie, a „L+”, że ten biegun znajdziemy po lewej stronie.

Wśród pozostałych parametrów akumulatora wymienić należy napięcie (oznaczone w Voltach), rodzaj bieguna i wymiary akumulatora.

śr. ocena 5 / głosów 1