Podstawy tuningu. Kilka słów o spojlerach samochodowych

Tuning samochodu ma na celu jego udoskonalenie. Dotyczy to zarówno osiągów, jak i spalania czy tylko aspektu estetycznego. Aby tuning spełniał swoje zadanie, musi być wykonany profesjonalnie! Początkujący chętnie decydują się na wzbogacenie samochodu o spojlery. Co warto o nich wiedzieć? Jakie są ich zastosowania? Gdzie umieszcza się spojlery? Oto kilka informacji z podstaw tuningu.

Spojlery samochodowe

Czym są spojlery i po co się je montuje?

Osoby, które nie miały styczności z tuningiem samochodowym, słowo „spojler” kojarzą przede wszystkim z „nadstawką” montowaną w tylnej części auta, na klapie bagażnika. Nadaje ona pojazdowi dynamicznego wyglądu i może przywodzić na myśl wozy sportowe.

Warto jednak wiedzieć, że spojler nie musi być montowany z tyłu auta i nie zawsze wygląda sportowo. Pod tym pojęciem kryją się bowiem wszelkie elementy umieszczane w obrębie samochodu po to, aby poprawić jego wygląd albo obniżyć spalanie. Niektóre typy spojlerów spełniają tylko jedną z tych funkcji, inne – obie jednocześnie. Z jednej strony możemy więc nadać samochodowi bardziej dynamicznego albo – jak w przypadku samochodów ciężarowych – bardziej imponującego wyglądu; z drugiej strony oszczędzamy pieniądze!

Auto ospojlerowane z myślą o obniżeniu spalania staje się bardziej opływowe, z łatwością „przecina” powietrze, a dzięki zmniejszonemu oporowi maleje także zużycie paliwa. Z kolei auto stuningowane przy pomocy spojlerów-dekoracji wygląda ciekawie, zabawnie, prestiżowo – to, jaki charakter zyska wóz, zależy od samego kierowcy, który zdecyduje się na spojlery!

Rodzaje spojlerów do samochodów

W związku z tym, że spojlery mają tak odmienne funkcje, na rynku można znaleźć mnóstwo akcesoriów i dodatków, dzięki którym podrasujemy samochód. Najlepszym tego dowodem jest przebogata oferta sklepu Trio, który specjalizuje się w auto-tuningu.

Do najbardziej typowych spojlerów zaliczają się przede wszystkim owiewki i odchylacze opływu. Te akcesoria obniżają spalanie i sprawiają, że wóz wygląda sportowo. Jednak spojlery to także uwielbiane przed kobiety rzęski i brewki montowane na lampy, końcówki wydechów, a nawet takie drobiazgi, jak ramki do tablic rejestracyjnych.

Ciekawym sposobem na stuningowanie auta jest zastosowanie dodatkowego oświetlenia. Oświetlenie LED-owe zamontowane wewnątrz pojazdu rozświetli go niezwykle efektownie, co będzie się doskonale prezentować szczególnie po zmroku.

Dla kogo jest tuning? Dla każdego! Jeżeli dopiero kupiłeś wóz, możesz nadać mu osobistego charakteru, wykorzystując spojlery, które Ci się podobają. Jeżeli planujesz sprzedaż, możesz podnieść walory estetyczne auta – dobre zdjęcia to połowa sukcesu! W ten sposób możesz wykorzystać np. wspomniane oświetlenie LED. Jeżeli zaś jeździsz dużo albo posiadasz całą flotę i chcesz zaoszczędzić na paliwie – spojlery Ci w tym pomogą.

śr. ocena 5 / głosów 1