Prawo jazdy kategorii A. Podstawowe informacje

Chociaż zdecydowanie największym powodzeniem cieszą się kursy na prawo jazdy kategorii B, w ostatnich latach przybywa amatorów jazdy jednośladem. Aby móc legalnie i bezpiecznie prowadzić motocykl, trzeba zdobyć prawo jazdy kategorii A. Podpowiadamy, w jaki sposób przygotować się do egzaminu i co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się wziąć udział w szkoleniu na kierowcę jednośladu.

Wymagania dla kandydata na kierowcę motocykla

Jazda motocyklem niewątpliwie jest źródłem niesamowitych wrażeń, jednak na pierwszym miejscu zawsze powinniśmy stawiać bezpieczeństwo. Dlatego nie każdy ma możliwość otrzymania prawa jazdy na motocykl, a sam egzamin okazuje się często trudniejszy niż ten na samochód osobowy.

Aby ubiegać się o prawo jazdy kategorii A, nie wystarczy osiągnąć pełnoletności. Ze względu na bardzo duże prędkości i znacznie mniejszą ochronę, niż zapewnia karoseria samochodowa, na kierowcy motocykla ciąży znacznie większa odpowiedzialność. Wymaga się też od niego więcej rozwagi, którą przecież zdobywamy z biegiem lat i doświadczeń.

O prawo jazdy kategorii A mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 24 lata. Od tej zasady są oczywiście wyjątki. Jeżeli masz ukończonych 20 lat i od co najmniej 2 lat posiadasz prawo jazdy kategorii A2, możesz zacząć starania o prawo jazdy na motocykl – podpowiada nasz rozmówca z Ośrodka Szkolenia Kierowców Manewr we Wrocławiu.

Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii A i jak je zdobyć?

Posiadanie prawa jazdy kategorii A uprawnia do kierowania motocyklem, w tym również wyposażonym w przyczepę motocyklową o masie nieprzekraczającej masy własnej motocykla +100 kg. Ponadto właściciel takiego prawa jazdy może kierować pojazdami z kategorii AM, czyli motorowerem i czterokołowcem lekkim.

Proces ubiegania się o prawo jazdy na motocykl przebiega analogicznie do wszystkich innych kategorii. Najpierw kandydat na kierowcę musi wyrobić sobie numer PKK w Wydziale Komunikacji przy Starostwie lub Urzędzie Miasta. Do tego konieczne będzie złożenie wniosku z orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów i zdjęciem.

Następnie trzeba zgłosić się na kurs nauki jazdy w ośrodku szkolenia kierowców. Kurs na motor obejmuje 30 godzin teorii i 20 godzin zajęć praktycznych. Dopiero po ukończeniu szkolenia i pomyślnym przejściu egzaminów wewnętrznych, kandydat zapisuje się na egzamin państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Aby zapisać się na egzamin praktyczny, kandydat na kierowcę musi najpierw zdać test. W szkołach jazdy kursanci mają zwykle dostęp do pełnej bazy testów, dzięki czemu mogą solidnie przygotować się do tego etapu. Egzamin praktyczny jest większym wyzwaniem, dlatego jeśli po 20 godzinach kursu nie czujesz się gotowy, dobrym pomysłem jest wykupienie jazd doszkalających.

śr. ocena 5 / głosów 5