Rola i zastosowanie ściągaczy samochodowych

Na wyposażeniu warsztatu samochodowego lub blacharskiego nie powinno zabraknąć ściągaczy samochodowych. To narzędzia do użytku profesjonalnego, które umożliwiają wyciąganie części z trudno dostępnych miejsc. Najczęściej wykorzystywane są do prac związanych z naprawą czy wymianą łożysk, tulei, sworzni, tarcz czy piast. Umożliwiają bardzo precyzyjną pracę. Dowiedz się o nich więcej.

Ściągacze samochodowe

Ściągacze samochodowe najczęściej wykorzystywane są w pracach blacharskich oraz w remontach i wymianach łożysk. Z powodzeniem poradzą sobie również z innymi podzespołami w pojazdach, takimi jak koła pasowe, sprzęgła, tuleje przegubów wahacza.

Rodzaje ściągaczy samochodowych

Ze względu na mnogość zastosowań, ściągacze samochodowe można pogrupować
w następujących kategoriach.

  • Bezwładnościowe — wykorzystywane do ściągania łożysk lub sworzni ulokowanych na nieprzelotowych trzpieniach. Zastosowanie ściągacza tego typu ma uzasadnienie wtedy, gdy nie ma wałka lub innego elementu oporowego,
  • Hydrauliczne —schemat ich działania zakłada rozpieranie śruby z wykorzystaniem pompy hydraulicznej. Ściągacze wykorzystywane są najczęściej do prac przy bębnach czy piastach.
  • Uniwersalne — polecane zwłaszcza do prac w przydomowym warsztacie, jako niezbędne akcesorium mechanika-amatora.
  • Separatory do rur wydechowych — do rozdzielania mocno zespolonych rur.
  • Zestawy do równoosiowego wciskania uszczelniaczy, alternatorów, korbowodów — młotki, prasy lub wbijaki.

Ściągacze samochodowe dostępne są pojedynczo lub w zestawach. Możesz kupić narzędzia z mocowaniem zewnętrznym i wewnętrznym, aby zwiększyć komfort pracy oraz stabilizację. Szczelny zacisk na wybranym przedmiocie pozostawia je całkowicie nieruchomymi.

Dla precyzji pracy i bezpieczeństwa

Ze względu na trudne warunki panujące w warsztatach samochodowych czy blacharskich, stosowanie ściągaczy samochodowych ma duże znaczenie. Nie tylko pozytywnie wpływa na dokładność realizowanych procesów, zwiększając dostępność do części i podzespołów w naprawianym aucie. W dużej mierze poprawia komfort oraz bezpieczeństwo pracowników. Dzięki profesjonalnym stalowym czy aluminiowym narzędziom, ich praca wymaga mniejszego nakładu sił oraz czasu. 

Ściągacze samochodowe i motocyklowe dostępne są w ofercie sklepów motoryzacyjnych. Jednym z nich jest, prowadzący sprzedaż wysyłkową, dystrybutor części Inter Parts. Kupując narzędzia i części, zwracaj uwagę na źródło ich pochodzenia. Tylko oryginalne elementy lub wysokiej jakości zamienniki są w stanie sprostać zadaniom w warsztacie – profesjonalnym oraz przydomowym.

śr. ocena 5 / głosów 1