Samochód nie chce się otworzyć. Dlaczego?

Mechanizm odpowiadający za zamykanie drzwi auta ulega – podobnie jak każdy inny mechanizm w naszym pojeździe – stopniowemu zużyciu. Jednak nawet w nowym aucie może zdarzyć się, że nie zadziała tak jak powinien i nie będziemy w stanie po prostu dostać się do wnętrza samochodu. Jakie mogą być przyczyny takiego problemu i jak należy postąpić w chwili jego wystąpienia? Tego dowiemy się z poniższego artykułu.

drzwi-samochodowe

Dlaczego nie mogę dostać się do samochodu?

Mechanizm otwierania drzwi samochodu składa się z kilku żywotnych elementów – wystarczy, że jeden z nich ulegnie zużyciu, byśmy nie mogli dostać się do auta. Najczęstsze przyczyny awarii to:

  • Poluzowanie śruby zatrzasku – poluzowana śruba blokuje się na wewnętrznej ramie drzwi i przez to uniemożliwia ich otwarcie.
  • Zablokowana blokada drzwi – może wynikać z odczepienia się pręta blokującego, który na stałe zamyka drzwi. Ta awaria częściej pojawia się w autach z blokadą ręczną, niż w tych z blokadą elektroniczną.
  • Uszkodzony zatrzask drzwi – za uszkodzenie zatrzasku może odpowiadać wiele czynników, np. korozja i rdza. Jeśli dojdzie do takiej usterki, drzwi zostaną zablokowane zarówno od zewnątrz, jak i od środka.
  • Uszkodzenie przewodu klamki lub pręta łączącego uchwyt z mechanizmem zatrzaskiwania – łatwo poznamy tę awarię jeśli podczas ciągnięcia klamki przy otwieraniu nie napotkamy na żaden opór. Zwykle ta usterka dotyczy tylko jednej strony drzwi.

Co zrobić, jeśli nie możemy otworzyć samochodu?

Jeśli zdarzy nam się, że zamek w drzwiach do auta odmówi posłuszeństwa i nie możemy dostać się do pojazdu, najlepszym działaniem będzie wezwanie na pomoc profesjonalistów, takich jak Pogotowie Zamkowe z Poznania. Doświadczony, uprawniony do świadczenia swoich usług fachowiec przy pomocy specjalistycznych narzędzi jest w stanie otworzyć niemal każde auto, niezależnie od roku produkcji i zastosowanych rozwiązań technologicznych. Pod żadnym pozorem nie usiłujmy otwierać drzwi samodzielnie lub korzystać z pomocy osób niewykwalifikowanych – nawet jeśli ostatecznie uda się nam otworzyć drzwi, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że przy okazji uszkodzimy mechanizm zamykający. Należy pamiętać, że jego zadaniem jest nie tylko zabezpieczenia auta przed wejście osób niepowołanych, ale również zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu podczas jazdy. Prowadzenie auta z uszkodzonymi drzwiami to bardzo zły pomysł, zaś  wymiana zniszczonego zamka w drzwiach wiąże się z kosztami dużo wyższymi, niż skorzystanie z usług profesjonalistów.

śr. ocena 4.6 / głosów 8