Jaki samochód wynająć? Diesel, benzyna czy LPG?

Wypożyczalnie samochodów cieszą się w naszym kraju rosnącą popularnością – korzystają z nich nie tylko osoby prywatne, ale również firmy, które decydują się na długoterminowy wynajem, zamiast inwestować we własną flotę. Niezależnie od tego z jakich przyczyn decyduje się na usługi wypożyczalni, przed wybraniem jednego z aut warto zastanowić, który z trzech rodzajów napędów będzie dla nas najodpowiedniejszy.

Benzyna

Benzyna bezołowiowa to w dzisiejszych czasach wciąż najpopularniejsze z paliw samochodowych. Jej zalety to przede wszystkim łatwa dostępność – zatankujemy ją na każdej stacji paliw – oraz dość wysoka wydajność spalania. Ponadto samochody zasilane benzyną są dużo tańsze, zarówno jeśli chodzi o zakup, jak i koszty serwisowania, niż auta na olej czy gaz. Spowodowane jest to dużo prostszą konstrukcją silnika – im mniej skomplikowane urządzenie tym niższe koszty jego produkcji i tym mniejsza szansa na wystąpienie awarii. Przekłada się to bezpośrednio na koszty wypożyczenia auta. Z drugiej strony jednak benzyna jest najdroższym wśród paliw, zatem należy zastanowić się, czy wybór taniego auta, które będzie intensywnie eksploatowane nie okaże się ostatecznie gorszą inwestycją, niż inne warianty.

LPG

Mieszanka propanu i butanu zdobyła dużą popularność w Polsce w połowie lat 90-tych. Głównym powodem były bardzo niskie ceny – gaz kosztuje blisko 50% mniej, niż benzyna. Drugim, niezwykle ważnym plusem tego wariantu jest fakt, że silnik nim zasilany staje się bardziej elastyczny, co jest zasługą wysokie liczby oktanowej gazu – fakt ten jest szczególnie istotny podczas jazdy w mieście, gdzie co chwila stajemy, rozpędzamy się, zwalniamy. Samochody takie jak Seat Ibiza LPG, dostępny w ofercie sieci wypożyczalni Abacus Car Rental będzie doskonałym wyborem, jeśli poruszamy się głównie po mieście. Ponadto dodatkowy zbiornika paliwa sprawia, że samochody tego rodzaju mają znacznie większy zasięg. Czy LPG ma jakieś wady? Tak – główną jest fakt, że za możliwość skorzystania z instalacji gazowej zapłacimy więcej niż za wynajem samochodu na benzynę, ponadto zbiornika gazu zajmuje sporo miejsca w bagażniku.

Diesel

Olej napędowy pod względem ceny plasuje się między benzyną a gazem. Jednocześnie jest to najbardziej wydajne z paliw – z tego powodu jest najodpowiedniejszym wyborem dla kierowców, którzy jeżdżą dużo, szczególnie poza miastem. Drugim istotnym plusem jest fakt, że silniki Diesla są znacznie bardziej wytrzymałe na uszkodzenia od benzynowych. Niemniej nie są one pozbawione minusów – wysoka wytrzymałość niesie za sobą wysokie koszty produkcji, a zatem i koszt całego samochodu. Ponadto warunkiem dla utrzymania silnika w pełnej sprawności jest tankowanie paliwa odpowiedniej jakości oraz umiejętne prowadzenie – zarówno zbyt agresywna, jak i zbyt ekonomiczna jazda może prowadzić do jego uszkodzeń.