Serwis samochodów. Najczęściej występujące usterki

Mniejsze czy większe, usterki w samochodach zdarzają się każdemu. Wiedzą o tym zwłaszcza właściciele samochodów z drugiej ręki, które cechują się wielotysięcznym przebiegiem. Oczywiście awaria auta to nie koniec świata. Każda usterka, wykryta zawczasu, może być naprawiona w serwisie samochodowym. Z tego względu warto mieć świadomość, co w aucie może się zepsuć. Jakie usterki występują najczęściej? Na które elementy konstrukcyjne samochodu warto zwrócić szczególną uwagę? Szczegóły poniżej.

Usterki w autach | Co naprawia się w serwisach samochodowych

Podwozie/układ kierowniczy

W przypadku podwozia i układu kierowniczego, dominują usterki elementów związane z intensywną eksploatacją pojazdu. Chodzi głównie o wybite poprzeczne drążki kierownicze i przeguby nośne. Wadą odczuwaną przez kierowców są też zbyt duże luzy na wahaczach poprzecznych i stabilizatorach. Do szczególnie niebezpiecznych usterek, wymagających szybkiej naprawy, należą także połamane resory podwozia oraz nieszczelne amortyzatory.

Silnik/ekologia

Wycieki oleju z silnika i przekładni to dość częsta niedogodność, z którą muszą zmagać się specjaliści warsztatów samochodowych. Problem o podobnej skali stanowią nieszczelne i skorodowane układy wydechowe. W profesjonalnych punktach serwisowych, takich jak ten należący do firmy ADF Auto z Wrocławia, zauważa się również problemy z systemami elektronicznymi, odpowiedzialnymi za jakość spalin i zbyt wysokie zanieczyszczenie spalin.

Karoseria/rama/kabina pasażerska

W przypadku usterek z tej grupy, największy problem stanowi rdza. Pojawienie się rdzawych śladów, np. na progach, wynika przede wszystkim z dość mocnego zaniedbania karoserii pojazdu, jak również z niestosowania odpowiednich zabezpieczeń antykorozyjnych. W wielu przypadkach, kierowcy pojazdów zgłaszają też problemy z pęknięciami szyby czołowej. Inną, szeroko rozpowszechnioną usterkę w autach, stanowią uszkodzone lusterka zewnętrzne.

Układ hamulcowy

Usterkami typowymi dla samochodowych układów hamulcowych są zużyte tarcze hamulcowe, niezadowalający stan powierzchni przylegających do tarcz hamulcowych, skorodowane kable hamulcowe oraz porowate przewody hamulcowe. Problemem dostrzeganym przez kierowców, który znajduje potwierdzenie w diagnozach stawianych przez przedstawicieli serwisów mechanicznych, jest ponadto hamowanie jednostronne.

Elektryka/elektronika

W tej grupie, najczęściej mamy do czynienia z usterkami oświetlenia. Chodzi tutaj o takie kwestie jak niedziałające światła, uszkodzone lampy czy też wadliwa regulacja zasięgu świateł. Problem stanowią również źle ustawione reflektory. Usterki elektryki/oświetlenia choć niepozorne, mogą przyczynić się do bardzo dużego zagrożenia na drodze. Na szczęście są one dość łatwe w zdiagnozowaniu, a ich naprawa w serwisie nie zajmuje zbyt wiele czasu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oczywiście wymienione usterki nie wyczerpują tematu. W samochodach możemy mieć do czynienia z innymi awariami i uszkodzeniami. Często posłuszeństwa odmawia pompa paliwowa. Usterce może też ulec alternator, rozrusznik czy układ chłodzenia. Wraz ze wzrostem przebiegu, wzrasta ryzyko usterek w pojazdach. Warto o tym pamiętać, regularnie kontrolując stan techniczny auta. Z korzyścią dla siebie oraz innych użytkowników drogi.

śr. ocena 5 / głosów 1