Właściwości i rodzaje plandek

Plandeka – pozornie zwykła płachta materiału – pełni szereg istotnych funkcji. Powszechnie stosuje się ją w transporcie samochodowym, przy profesjonalnym przewozie ładunków. Elementy plandeki mogą też służyć jako fragmenty zadaszeń dla obiektów budowlanych o przeznaczeniu stałym bądź tymczasowym. A to wciąż nie wszystko. Coraz częściej dostrzegany jest marketingowy potencjał plandek, w związku z czym ich powierzchnia bywa wykorzystywana jako miejsce ogłoszeniowe i reklamowe. Więcej o właściwościach i rodzajach plandek piszemy poniżej. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Jedna plandeka, wiele oblicz

Pojęcie plandeka sporej części osób kojarzy się z pokryciem pojazdów używanym w transporcie i spedycji. Jest to skojarzenie jak najbardziej poprawne. Plandeki samochodowe to jeden z głównych wyrobów sprzedawanych przez firmy wyspecjalizowane w produkcji materiałów plandekowych. Przeważnie są to tkaniny gumowane (ew. nasączone substancją hydrofobową) stanowiące mieszankę bawełny, lnu i włókien syntetycznych. Wsparte na rusztowaniu samochodów ciężarowych, tworzą część skrzyni ładunkowej i chronią przewożony towar przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, przede wszystkim przed przemoknięciem. Dzięki temu ładunek może dotrzeć do punktu docelowego nienaruszony.

Oczywiście na tym funkcjonalność plandek się nie kończy. W sprzedaży możemy też znaleźć wyroby nietypowe o szeregu innych zastosowań – na przykład jako płachty zabezpieczające, elementy oddzielające pomieszczenia, płachty na piaskownice i baseny, pokrowce czy funkcjonalne zadaszenia łodzi. Wysokiej jakości plandeka potrafi pokryć nawet wielkopowierzchniową halę sportowo-widowiskową. To doskonałe rozwiązanie, szeroko rozpowszechnione przy wznoszeniu obiektów przeznaczenia tymczasowego – objaśnia przedstawiciel wrocławskiej firmy Parys, wyspecjalizowanej w produkcji plandek na samochody dostawcze i ciężarowe oraz szeregu realizacji nietypowych na zamówienie.

Plandeka jako nośnik reklamy

Praktyczna wartość plandek nie ogranicza się wyłącznie do ich zdolności ochronnych i izolacyjnych. Ogromna powierzchnia plandeki aż prosi się o dodatkowe zagospodarowanie. Właśnie z tego względu wiele firm świadczy usługę druku na plandekach. Powierzchnia materiału może być wypełniona na rozmaite sposoby – grafiką czy napisem. Wszystko zależy od projektu i życzenia danego klienta. Większość nadruków plandekowych ma charakter stricte reklamowy. To doskonały sposób obwoźnego promowania własnej działalności.

Jak widać po przytoczonych przykładach, wartość użytkowa plandek jest nieoceniona. Sprawdzają się one zarówno jako klasyczne plandeki samochodowe, jak również jako nietypowe elementy izolacyjne typu zadaszenia czy… płachty garażowe. Firmy takie jak Parys stają na wysokości zadania, dostarczając szeroką gamę rozwiązań plandekowych dla najbardziej wymagającego użytkownika. Więcej szczegółów można uzyskać kontaktując się ze specjalistami. Służą oni radą i pomocą przy dobrze najbardziej optymalnego rozwiązania.