Właściwości i zastosowanie soli drogowej

Sól drogowa to artykuł przemysłowy powszechnego użytku, będący niemal czystym chlorkiem sodu (zawartość NaCl oscylująca na poziomie 90-97%). Produkt dostępny w postaci nieoczyszczonej soli kamiennej jest wykorzystywany każdej zimy na drogach publicznych i prywatnych, chodnikach i innych ciągach komunikacyjnych w celu skutecznego usuwania niebezpiecznych oblodzeń. Jak dokładnie działa sól drogowa? Czy jej stosowanie zimą rzeczywiście jest opłacalne? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Właściwości i zastosowanie soli drogowej

W jaki sposób sól drogowa rozpuszcza lód?

Zaśnieżone ciągi komunikacyjne utrudniają przemieszczanie się z miejsca na miejsce, a także stwarzają ryzyko wypadku skutkującego trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Niestety, usuwanie warstwy białego puchu i zalegającego lodu to rozwiązanie jedynie doraźne, zwłaszcza w sezonie bardzo niskich temperatur i obfitych opadów śniegu. O wiele skuteczniejsze jest całkowite rozpuszczenie śniegu. Do tego właśnie celu służy sól drogowa.

W jaki sposób sól rozpuszcza śnieg? O wszystkim decydują proste procesy fizykochemiczne. Roztwór powstały z połączenia wody i soli osiąga znacznie mniejszą temperaturę zamarzania niż sama woda (0°C). W rezultacie, właściwie rozsypana sól drogowa jest w stanie doprowadzić do sytuacji, w której śnieg topi się w temperaturze ujemnej, sięgającej -10°C – objaśnia przedstawiciel firmy Bankorbet, prowadzącej sprzedaż wysokiej klasy soli drogowej.

Zalety korzystania z soli drogowej

Zastosowanie soli drogowej – choć niekiedy stanowi przedmiot krytyki – znacząco zwiększa bezpieczeństwo poruszania się osób zmotoryzowanych i pieszych. Dostrzegamy to zwłaszcza w dużych i zatłoczonych miastach, gdzie zimą codziennie dochodzi do groźnych wypadków spowodowanych oblodzoną nawierzchnią. Aby temu zapobiec, na drogę wyjeżdżają odpowiednie pojazdy-solarki. Sól jest też składowana w specjalnych ulicznych pojemnikach.

Co w przypadku, gdy chcemy zakupić sól na użytek własny? Oczywiście mamy taką możliwość. Do nabycia dostępna jest zarówno sól sprzedawana luzem, jak i workowana (zazwyczaj pakowana w torby po 25 kilogramów). Poza postacią sypką, spotykamy też sól w formie zwilżonej oraz w formie solanek. Opcjonalnie możemy zdecydować się na inne roztapiacze lodu, do których należą między innymi chlorek wapnia, a także chlorek magnezu.