Jak wybrać dobre kosmetyki samochodowe?

Błyszczący samochodów to powód do dumy dla niejednego kierowcy. Zadbany pojazd nie tylko ładnie wygląda, ale też podlega mniejszemu narażeniu na niszczenie i wyeksploatowanie. Co ważne, podstawowe zabiegi pielęgnacyjne można wykonać bez odwiedzania myjni. Wystarczy skorzystać z profesjonalnych preparatów, potocznie określanych mianem kosmetyków samochodowych. Jak dobrać odpowiednie preparaty?

Kosmetyki do wszystkiego

Kosmetyki samochodowe to szeroka gama produktów, dzięki którym można wyczyścić praktycznie każdy element wyposażenia auta. Podstawowym kryterium, według jakiego dzielimy środki car spa, jest zatem miejsce ich zastosowania. Wyróżniamy specyfiki do pielęgnacji elementów zewnętrznych pojazdu (karoseria, szyby, reflektory, lusterka, felgi, opony, nielakierowane zderzaki i listwy) oraz wewnętrznych (elementy plastikowe, tapicerki i skóry, a także szyby itp.). Odrębną kategorię stanowią kosmetyki do pielęgnacji silnika.

Forma i skład specyfików

Specyfiki pielęgnacyjne różnią się formą i składem. W sprzedaży znajdziemy m.in. aerozole, pasty czy nasączane ściereczki. Spraye i ściereczki są bardzo proste w użytkowaniu – te pierwsze rozprowadzają się bez pomocy aplikatora, te drugie łatwo czyszczą powierzchnię, nie pozostawiając smug. Inną grupę produktów stanowią pasty (głównie woski i preparaty do usuwania rys oraz nabłyszczania karoserii), których stosowanie wymaga nieco większego napracowania, jednak zyskany efekt jest zaskakująco trwały. Woski i szampony często są zaopatrzone w specjalne wyciągi z owoców – odżywiające, pogłębiające kolor i poprawiające ochronę lakieru. Dostępne są również woski syntetyczne bazujące na polimerach. Niektóre środki czyszczące posiadają aktywne nanocząsteczki, które wypełniają rysy i tworzą warstwę ochronną odbijającą promienie słońca, przeciwdziałając matowieniu i powstaniu zadrapań.

Kryterium ceny

Kwota jaką będziemy musieli wydać na kosmetyki różni się w zależności od wielu czynników. Ceny mogą się wahać od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Wiele zależy od tego jakie właściwości pielęgnacyjne gwarantuje dany specyfik oraz kto go wyprodukował. Różnica wynika też z faktu, czy planujemy zakup hurtowy na poczet działalności warsztatu samochodowego, czy też jesteśmy zwyczajnym klientem indywidualnym. Z reguły kosmetyki polskich producentów są nieco tańsze. Oczywiście kwestia poniesionych wydatków nie powinna być jedyną, na którą zwracamy uwagę. Najlepiej, by kosmetyk prezentował zadowalający stosunek jakości do ceny. Tylko wtedy auto będzie pielęgnowane naprawdę dobrze. Gdzie zatem szukać zadowalających kosmetyków? Najlepiej rozejrzeć się w internecie. Ciekawym asortymentem produktów tego typu dysponuje Centrum Zaopatrzenia Technicznego Polamel z Białegostoku, zajmujące się obrotem artykułami dla motoryzacji.