Wymiana części w samochodzie. Oryginalne czy zamienniki?

Kiedy samochód się psuje, częstą diagnozą postawioną przez mechanika jest konieczność wymiany zużytych części. Jak wiadomo, zakup nowych części wiąże się z dodatkowym wydatkiem, często całkiem sporym. Kierowcy, szukając oszczędności, często decydują się na odpowiedniki oryginalnych części. Wspólnie zastanowimy się nad tym, jakie rozwiązanie jest najbardziej korzystne.

czesci-samochodowe

Zalety oryginalnych części samochodowych

Oryginalne części do samochodów zakładane są zwykle w autoryzowanych serwisach poszczególnych marek. Choć nie należą do najtańszych, to ich wybór niesie ze sobą dość duże korzyści.

Decydując się na oryginalne części zamienne do swojego pojazdu możemy mieć gwarancję, że są one takie same jak te, które zamontowano w nim fabrycznie. Dzięki nim minimalizujemy ryzyko, że nie trafimy z rodzajem części, a jednocześnie zapewniamy sobie możliwość dochodzenia swoich praw w razie jakichkolwiek problemów z tymi częściami – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę Ford Sławek – Niezależny Serwis Forda.

Co ważne, w przypadku zakupu oryginalnych części samochodowych otrzymujemy na nie dłuższą gwarancję, niż w przypadku zamienników.

Zalety zamienników

Zamienniki oryginalnych części do samochodów pojawiły się stosunkowo niedawno i od razu zdobyły sympatię wśród kierowców, zmuszonych do dokonywania napraw swoich pojazdów. Dzięki takim częściom można bowiem obniżyć cenę naprawy.

Zamienniki są produktami, które prawie wcale lub wcale nie różnią się od części oryginalnych. Nie oznacza to jednak, że można beztrosko wybierać pierwsze lepsze zamienniki. Wręcz przeciwnie – warto stawiać na części zamienne cieszące się dobrą opinią i unikać chińskich podróbek. Ich stosowanie może nawet powodować zagrożenie naszego życia.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się wybór markowych zamienników. Takie części produkowane są w tej samej firmie, co ich oryginalne pierwowzory. Jedyne co odróżnia je od oryginałów są opakowania, na których nie ma logotypu firmy.

Czy warto kupować zamienniki?

Decydując się na zamienniki oryginalnych części do samochodu można zapłacić nawet o połowę mniej, niż wtedy, gdy kupicie markowe części. Warto jednak stawiać na części sprawdzone i nie nabierać się na podejrzanie niskie ceny produktów. Mogą one mieć niską jakość lub wady techniczne.

Podsumowując, warto zdecydować się na zamienniki, jednak przy ich kupowaniu trzeba kierować się rozumem oraz radami specjalistów i doświadczonych osób. Z ich pomocą z pewnością podejmiecie właściwą decyzję.

śr. ocena 5 / głosów 5