Wynajem samochodów dostawczych na plac budowy. Zalety rozwiązania

Prowadzenie inwestycji budowlanej nie byłoby możliwe bez zaopatrzenia w należyty park maszynowy. Niemniej istotna od sprzętu specjalistycznego jest jednak dopasowana flota samochodowa. W jej skład wchodzą przede wszystkim różne pojazdy dostawcze. Wynajem odpowiedniego auta dostawczego znacząco ułatwia transport materiałów i pracowników.

wynajem-samochodow

Auta dostawcze na budowach – czemu właściwie służą?

W przypadku większości małych i średnich inwestycji budowlanych spokojnie wystarcza prosty samochód użytkowy, np. klasyczny dostawczak w formie furgonu. Taki pojazd okazuje się wprost nieoceniony przy transportowaniu narzędzi, maszyn, materiałów budowlanych i pracowników. Zależnie od zakresu prac i zapotrzebowania logistycznego, istnieje możliwość nabycia pojazdu o konkretnej wielkości, rodzaju napędu, wersji silnikowej, ładowności czy wyposażeniu dodatkowym. Istnieją też warianty pojazdów z zabudowami specjalnymi. Praktyczność pojazdu dostawczego to jego podstawowa cecha – estetyka znajduje się na drugim planie. Osoba wynajmująca samochód prędzej niż ładnym wyglądem zainteresuje się takimi jego funkcjami, jak napęd na wszystkie koła, kamery cofania czy czujniki parkowania.

Specyfika użytkowania samochodów dostawczych

Prowadzenie samochodów dostawczych zazwyczaj nie wymaga dodatkowych uprawnień. Wystarczy prawo jazdy kategorii B. Wynika to z tego, że nawet nieco większe auta użytkowe nie przekraczają dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 tony. Oczywiście nie jest to żadna stała reguła. Jak już wyżej wspomniano, nawet pojazdy zaopatrujące place budowy podlegają podziałowi pod względem przeznaczenia i konstrukcji. Poza furgonetkami wyróżniamy m.in. platformy, skrzynie, wywrotki. Najokazalsze mogą przewozić ładunki o masie 2 ton i osiągają powierzchnię ładunkową dochodzącą do 20 m3. Stosuje się je głównie na dużych budowach.

Na większe budowy standardowo wybierane są auta z napędem na tylną oś bądź obie osie. Wynika to z faktu, że teren po którym się poruszają jest dość trudny, pokryty błotem, często rozjeżdżony przez ogromne pojazdy ciężarowe – dodaje przedstawiciel renomowanej firmy TSG z Lublińca, która świadczy usługi wynajmu narzędzi, sprzętu i pojazdów budowlanych.

Przy wynajmie auta dostawczego na budowę należy też zwrócić uwagę na inne dodatkowe wyposażenie. Samochód dostawczy przewożący ludzi powinien zapewniać komfort, dlatego większość wynajmowanych pojazdów ma klimatyzację. Istotną rolę odgrywają też systemy asystujące, zapewniające bezpieczeństwo aktywne. Na szczęście, większość samochodów dostawczych na budowach to pojazdy nowoczesne, które odpowiadają wszelkim wymogom.

śr. ocena 5 / głosów 5