Zalety transportu drogowego

Transport drogowy to najpopularniejszy sposób przewożenia towarów. W Unii Europejskiej aż połowa towarów transportowana jest właśnie w ten sposób. Warto podkreślić, że transport drogą lądową jest tak popularny, gdyż ma wiele zalet – zalicza się do nich m.in. niski koszt i szybkość. Jakie jeszcze atuty ma ta forma przewozu towarów?

transport-drogowy

Duża sieć dróg, dostępność i niski koszt – najważniejsze zalety transportu drogowego

Nie ma co się dziwić temu, że transport drogowy jest najbardziej popularny. W porównaniu z innymi sposobami (np. transport morski, lotniczy itp.) to właśnie drogi lądowe stanowią najbardziej rozbudowaną sieć. Zaletą tego rozwiązania jest szybkie dostarczenie towaru z punktu A do punktu B – sieć dróg umożliwia odebranie produktów od zleceniodawcy i przetransportowanie ich bezpośrednio do odbiorcy. Podczas transportu koleją czy statkiem istnieje szereg pośredników, którzy umożliwiają transport i jednocześnie wydłużają go w czasie. Tym samym przewóz drogowy jest najwygodniejszą i najskuteczniejszą formą dostarczenia towaru.

Kolejną zaletą tej metody przewozu jest jej dostępność. Obecnie na rynku działa wiele firm transportowych (atrakcyjną ofertę ma np. firma logistyczna DIERA z Warszawy), które realizują usługi na wysokim poziomie. Firmy przewozowe mają dobrze wyposażone floty, profesjonalnych pracowników i niejednokrotnie duże doświadczenie w tej branży. Warto także pamiętać, że transport drogowy dociera praktycznie wszędzie, czego nie można powiedzieć o kolei, samolotach czy statkach. Tym samym jest to uniwersalna forma dostawy towarów. Kolejnym atutem tej formy transportu jest niska cena. Przewóz produktów samochodami jest ekonomiczny, dlatego też bardziej korzystny dla przedsiębiorców.

Inne zalety transportu drogowego: bezpieczeństwo, czas, dopasowanie pojazdów itp. 

Transport drogowy ma też wiele innych zalet. Zalicza się do nich np. bezpieczeństwo przewozu towarów. Wielu dostawców dba o to, by ich pojazdy były w pełni dopasowane do potrzebnych danym towarom warunków. Tym samym konkretne materiały nie ulegają uszkodzeniu. Transport drogowy jest również zdecydowanie szybszy niż np. transport kolejowy.

śr. ocena 5 / głosów 6