Zalety ultradźwiękowego mycia elementów silników

Przed przystąpieniem do prac nad regeneracją silnika, konieczne jest dokładne umycie wszystkich jego elementów. Tradycyjne, mechaniczne metody czyszczenia silników są niezwykle czasochłonne i zawsze niosą ze sobą ryzyko uszkodzenia bardziej skomplikowanych części. W związku z powyższym, coraz więcej profesjonalnych warsztatów korzysta z nowoczesnej alternatywy, jaką są myjki ultradźwiękowe.

Wady mechanicznego mycia silników

Usunięcie lepkich olejów, lepkich smarów, emulsji chłodzących i past z niezwykle skomplikowanego mechanizmu, jakim niewątpliwie jest silnik samochodowy, nie należy do zadań łatwych. Przez wiele lat podstawową metodą czyszczenia elementów silników było śrutowanie – mówi specjalista z firmy JURGAL, działającej w śląskim Mikołowie.

Niestety, taki sposób walki z zanieczyszczeniami silnika był trudny, pochłaniał dużo czasu, pozostawiał chropowatą powierzchnię na czyszczonych elementach, a nawet groził ich uszkodzeniem. Dlatego obecnie stosujemy przede wszystkim metodę mycia ultradźwiękowego.

Możliwości myjki ultradźwiękowej

Myjki ultradźwiękowe, jak wskazuje ich nazwa, do czyszczenia wykorzystują ultradźwięki, czyli fale o częstotliwości niesłyszalnej dla człowieka. Ultradźwięki w wodzie z detergentem wywołują proces kawitacji, który umożliwia usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni zanurzonych w płynie przedmiotów.

Mycie ultradźwiękowe pozwala zatem w szybki i bezwysiłkowy sposób oczyszczać nawet najbardziej skomplikowane części silników. A ponieważ metoda ta nie wymaga mechanicznego oddziaływania na czyszczony przedmiot, jest nieinwazyjna. Oznacza to, że mytych w ten sposób detali nie sposób uszkodzić.

Właśnie z tego powodu mycie ultradźwiękowe jest jedynym rozsądnym wyborem, zwłaszcza w przypadku wyjątkowo delikatnych i złożonych silników samochodów zabytkowych oraz aut sportowych. Myjki ultradźwiękowe doskonale radzą sobie również z czyszczeniem bloków i głowic samochodowych.

Ultradźwiękowe mycie przemysłowe

Do mycia przemysłowego stosuje się myjki ultradźwiękowe, które umożliwiają czyszczenie elementów o wadze dochodzącej 200 kg. Dzięki ich olbrzymiej wydajności, nie zachodzi potrzeba stosowania dużej ilości preparatów trawiących (max. 7%), ani bardzo wysokich temperatur (ok. 50oC.).

Proces ultradźwiękowego mycia silnika przebiega niezwykle szybko, bo nawet 4 razy prędzej niż w przypadku stosowania metod tradycyjnych. Wszystkie detale, nawet te najtrudniej dostępne, oczyszczone są równomiernie, a ich powierzchnia idealnie gładka. Nie występuje także problem zapylenia, tak częsty w przypadku śrutowania.

Nie ulega wątpliwości, że wkrótce myjki ultradźwiękowe całkowicie wyprą stare technologie. Jeśli zależy ci na bezpieczeństwie silnika oraz najwyższej jakości czyszczenia i regeneracji, wybieraj zakłady, które już dziś korzystają z nowoczesnych technologii.