Zalety i zastosowanie żurawia samojezdnego

Żuraw, błędnie nazywany dźwigiem, jest urządzeniem niezbędnym m.in. w dużych magazynach i podczas prac budowlanych. Zgodnie z definicją Urzędu Dozoru Technicznego, jest on dźwignicą zamontowaną na podwoziu samochodu ciężarowego lub na specjalnie skonstruowanym podwoziu samojezdnym. Zbudowany jest z wyciągarek i wychylnego wysięgnika, dzięki czemu możliwe jest podnoszenie i opuszczanie, a także transport towarów o bardzo dużej masie.

Żurawi samojezdnych używamy przede wszystkim przy pracach przeładunkowych i montażowych, a ich podstawową zaletą, wyróżniającą je na tle innych dźwignic, jest mobilność  – mówi ekspert z firmy ELWIKO, która od 30 lat dostarcza klientom profesjonalnych rozwiązań z branży dźwigowo-dźwignicowej.

Zastosowanie żurawi samojezdnych

Transport ładunków, nawet w przypadku niewielkich odległości, z jakimi mamy do czynienia np. przy załadunku na samochód ciężarowy towarów, których waga sięga nawet 60 ton, trudno wyobrazić sobie bez wsparcia odpowiednich maszyn. Zastosowanie żurawi samojezdnych sprawia, że praca tego rodzaju przebiega szybko i bez zbędnego wysiłku. Stanowią one niezbędne wyposażenie na placach budowy, w centrach logistycznych, portach, magazynach, fabrykach i wielu innych zakładach, działających w branży transportowej, budowlanej i produkcyjnej.

Żurawie samojezdne z napędem elektrycznym

Obecnie produkowane są rozmaite modele żurawi samojezdnych o różnych możliwościach udźwigu i wysięgu. Różnorodne rozwiązania stosuje się także do napędu żurawia: spotykamy maszyny spalinowe i elektryczne.  Na szczególną uwagę zasługują żurawie elektryczne typu pick &carry.

Olbrzymią zaletą elektrycznych żurawi samojezdnych typu pick&carry jest możliwość podnoszenia i, co ważne, przemieszczania się z ładunkiem.  Firma ELWIKO sama posiada 2 urządzenia JMG MC60, które wykorzystuje  na własne potrzeby, co pozwala znaczne skrócić czas prac montażowych- mówi ekspert.

Dzięki ich niewielkim wymiarom i masie, możliwości pracy na krótkim wysięgu oraz napędowi elektrycznemu, który powoduje brak emisji spalin – są idealne do pracy w pomieszczeniach zamkniętych, w warunkach specjalnych wymogów sanitarnych (np. przemysł spożywczy) i bezpieczeństwa (strefy zagrożone wybuchem). Wszędzie tam, gdzie maszyny spalinowe byłyby poważnym zagrożeniem dla przebywających w pomieszczeniu ludzi, idealnym rozwiązaniem jest żuraw elektryczny typu pick&carry firmy JMG.

Te nowoczesne żurawie wyposażone są w wiele dodatkowych udogodnień, jak np. kosze robocze, umożliwiające pracę na wysokościach, widły załadowcze, manipulatory podciśnieniowe do szkła, wysięgniki bocianowe, czy specjalne opony, które zapobiegają uszkodzeniom podłoża, po którym porusza się urządzenie.

We wszystkich modelach JMG (nawet sterowanych z kabiny) zarówno ruchami roboczymi, jak i jazdą całego żurawia można sterować przy pomocy nadajnika radiowego. Daje to możliwość wykonywania pracy przez jedną osobę, która stojąc przed żurawiem doskonale widzi podnoszony ładunek.

W tej chwili obserwujemy na rynku duże zainteresowanie urządzeniami transportu bliskiego. Klientom zależy przede wszystkim na urządzeniach bezpiecznych, mobilnych i wielozadaniowych. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem żurawia samojezdnego lub innych urządzeń z branży dźwigowo-dźwignicowej i zależy ci na najwyższej jakości oraz bezpieczeństwie maszyn w twoim przedsiębiorstwie, zapoznaj się z propozycją firmy ELWIKO.