Zastosowanie cylindrów hydraulicznych

Cylindry hydrauliczne to funkcjonalne elementy które są wykorzystywane w maszynach budowlanych, rolniczych i leśnych – między innymi w żurawiach, przyczepach, naczepach, podnośnikach czy też platformach załadunkowych. Wszechstronność cylindrów sprawia, że znajdują one zastosowanie w większości wiodących gałęzi przemysłowych, wliczając w to przemysł wytwórczy, budowlany, metalowy, obróbczy, górniczy, stoczniowy, gazowniczy i rafineryjny. Jakie jest dokładne zastosowanie cylindrów hydraulicznych? Szczegóły poniżej.

cylindry-hydrauliczne

Zasady działania cylindrów hydraulicznych

Cylindry hydrauliczne są rodzajem silnika hydraulicznego i występują jako wiodąca część współcześnie projektowanych systemów hydraulicznych. Cylinder może przeobrażać energię potencjalną na mechaniczną. W praktyce oznacza to tyle, że na element roboczy oddziałuje ciśnienie cieczy roboczej, wskutek czego jest on wprawiany w ruch. Wyróżniamy przede wszystkim cylindry hydrauliczne jednostronnego i dwustronnego działania. Do pierwszej w wymienionych grup można przyporządkować cylindry tłokowe, nurnikowe i teleskopowe, do drugiej natomiast cylindry z jednostronnym lub dwustronnym tłoczyskiem oraz teleskopowe.

Wykorzystanie cylindrów hydraulicznych

Wszechstronne zastosowanie cylindrów hydraulicznych wynika z faktu, że są one dostępne w szerokim zakresie rozmiarów i rodzajów silnika. Do czynności standardowo wykonywanych z użyciem cylindrów należą między innymi rozpieranie, ciągnięcie, podnoszenie, mocowanie i wyginanie. Wszędzie tam, gdzie akurat wymagane są duże siły nacisku, cylindry sprawdzają się doskonale. Na tym jednak ich rola się nie kończy. Dobre cylindry wspomagają sterowanie maszyn rolniczych oraz działanie maszyn leśnych. Stanowią część sprzętów górniczych. Są stosowane w dźwigach, betoniarkach oraz maszynach samojezdnych. Tego typu elementy hydrauliczne znajdują uznanie w oczach producentów z sektora motoryzacji (samochody, ciężarówki, autobusy). Korzystają z nich inżynierowie elektrowni wiatrowych, wodnych i cieplnych, pracownicy stoczni, hut metali oraz zakładów obróbczych. A to wciąż jedynie wybrane przykłady zastosowań, z którymi możemy mieć do czynienia. Z tego względu, przed wyborem cylindrów należy dokładnie rozeznać się w dostępnej ofercie, wybierając te najbardziej pasujące do potrzeb. Obszerny katalog wysokiej jakości cylindrów hydraulicznych do różnorodnych zastosowań posiada firma ZHS, czyli Zakład Hydrauliki Siłowej z Kobylanki.

śr. ocena 5 / głosów 5