Na co zwracać uwagę, poszukując autokaru na wynajem?

Bez względu na to, czy organizujesz jednodniową wycieczkę szkolną, pielgrzymkę, czy dłuższą wyprawę objazdową po Europie, musisz zatroszczyć się o wygodny i bezpieczny transport. Szukasz więc solidnego autokaru na wynajem, najlepiej z doświadczonym zawodowym kierowcą. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, co warto sprawdzić i czego koniecznie dopilnować przed podpisaniem umowy.

Organizacja grupowej wycieczki to niełatwe zadanie. Jednym z najważniejszych elementów przygotowania do wyprawy jest zapewnienie odpowiedniego środka transportu – mówi specjalista z firmy przewozowej Asik.

Obecnie na rynku działa wielu przewoźników, toteż wybór jest bardzo duży. I choć cena wynajmu autokaru odgrywa bardzo ważną rolę, przy podejmowaniu ostatecznej decyzji nie może być ani jedynym, ani najważniejszym czynnikiem.

Wystarczająco duży autokar

Przed rozpoczęciem poszukiwań autokaru musisz wiedzieć dokładnie, ilu uczestników będzie liczyła wycieczka. Ilość pasażerów przekłada się oczywiście na cenę wynajmu, jednak w tym obszarze nie możesz szukać oszczędności. Kierowca pozwoli na wejście do autokaru liczbie osób, przekraczającej jego ładowność – jest to zabronione prawem.

Każdy podróżny musi posiadać własne miejsce siedzące z pasami bezpieczeństwa. Znalezienie odpowiednio dużego pojazdu nie jest jednak problemem. Profesjonalne firmy przewozowe dysponują zarówno małymi busami dla 20 osób, jak i dużymi autokarami, które z powodzeniem zabiorą na pokład nawet 60 pasażerów.

Autokar na krótkie wycieczki i dalekie podróże

Nie bez znaczenia jest także cel planowanej wyprawy. Jeżeli wybierasz się w daleką podróż zagraniczną, upewnij się, że firma, z którą zamierzasz współpracować w ogóle daje swoim klientom taką możliwość. Jeśli tak, dowiedz się, czy na pewno posiada uprawnienia do transportu międzynarodowego i licencję na wykonywanie międzynarodowych przewozów pasażerskich.

Zastanów się także, na jak długi czas planujesz wynająć autokar. Czy ma on jedynie dowieźć pasażerów we wskazane miejsce i odebrać ich po kilku tygodniach, czy raczej będzie potrzebny przez cały czas wyjazdu? Skonfrontuj swoje potrzeby z możliwościami przewoźnika i uzgodnij najlepsze dla ciebie warunki.

Stan techniczny i wyposażenie autokaru

Trudno wyobrazić sobie wakacyjną podróż bez klimatyzacji lub zimową wyprawę bez ogrzewania, dlatego przed wynajęciem autokaru upewnij się, że posiada on te podstawowe udogodnienia. Jeśli wybierasz się w daleką podróż, potrzebna będzie też toaleta – szczególnie, jeśli w wycieczce biorą udział dzieci.

Jednak najważniejszą kwestią jest sprawność techniczna pojazdu. Zarówno przed podpisaniem umowy, jak i bezpośrednio przed wyruszeniem w trasę, warto sprawdzić, czy autokar posiada wszystkie wymagane dokumenty, potwierdzające dopuszczenie do użytku. Sprawdź też, czy w autobusie znajduje się gaśnica, trójkąt i apteczka.

Im nowszy autokar, tym większy komfort i więcej udogodnień. Jeżeli zależy ci na wygodzie, warto rozejrzeć się za firmą dysponującą naprawdę dużą flotą. Współpracując z takim przewoźnikiem zazwyczaj masz możliwość wynajmu autokaru wyposażonego nie tylko w podstawowy sprzęt, ale także telewizor, lodówkę oraz mikrofon dla przewodnika.