Bezpieczne wakacje, czyli kilka słów o ubezpieczeniach turystycznych

Jedziemy na wakacje, aby odpocząć i zapomnieć o codziennych problemach. Jednak aby naprawdę tak było, należy pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym jeszcze przed podróżą. Każda wyprawa wiąże się z ryzykiem nieprzewidzianych sytuacji, które potrafią zepsuć nawet najlepiej zaplanowany wypoczynek. Co pokrywa ubezpieczenie turystyczne? Czym się różni od karty EKUZ? Od czego zależą koszty takiego ubezpieczenia? Dowiesz się tego z lektury artykułu.

biuro-turystyczne

Kiedy warto się ubezpieczyć?

Zapytaliśmy o to eksperta z firmy HRJ-Ubezpieczenia:

Niekiedy podróż wiąże się nie tylko z pozytywnymi emocjami, ale też z nieprzewidzianymi zdarzeniami,  problemami zdrowotnymi, czy z sytuacją zagubienia bądź uszkodzenia bagażu. To tylko niektóre zdarzenia, przy których przydaje się polisa ubezpieczeniowa. W razie ich zaistnienia można liczyć na fachową pomoc towarzystwa ubezpieczeniowego oraz na zwrot kosztów.

Ubezpieczenie turystyczne powinno być nieodłącznym elementem każdej podróży:

 • w kraju,
 • za granicą,
 • służbowej,

W jakich przypadkach przydaje się ubezpieczenie turystyczne?

Oferta ubezpieczenia turystycznego (podróżnego) obejmuje zabezpieczenie przy:

 • nagłym zachorowaniu bądź zaostrzeniu choroby przewlekłej,
 • konieczności transportu medycznego po wypadku,
 • wypadku w górach czy na morzu wymagającym zaangażowania służb ratunkowych,
 • kradzieży,
 • zaginięciu lub uszkodzeniu bagażu

i wielu innych sytuacjach.

W zależności od opcji ubezpieczenia obejmuje też ubezpieczenie gotówki wypłaconej z bankomatu, mienia pozostawionego w domu czy kosztów odstąpienia od podróży.

Należy odróżnić ubezpieczenie turystyczne od EKUZ. EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która obowiązuje w krajach UE oraz w Norwegii, Islandii, i Liechtensteinie. Nie działa natomiast w innych krajach.

Przez EKUZ (w odróżnieniu od ubezpieczenia turystycznego) nie są pokrywane koszty transportu medycznego z zagranicy do Polski, wizyty u prywatnych lekarzy i w prywatnych placówkach medycznych. Zakres bezpłatnych usług medycznych różni się w zależności od kraju, a limity na leczenie konkretnych schorzeń w różnych krajach są inne. Poza tym w europejskich systemach ubezpieczeń zdrowotnych zazwyczaj nie są refundowane akcje ratunkowe w górach i na morzu. W razie takiego wypadku poszkodowany jest obciążony częściowymi lub pełnymi kosztami, które są bardzo wysokie.

Od czego zależy koszt ubezpieczenia turystycznego?

Wysokość składki na ubezpieczenie turystyczne zależy od:

 • kierunku wyjazdu: w PL, w Europie i w krajach basenu Morza Śródziemnego, do innego państwa na świecie;
 • celu wyjazdu: wypoczynek, nauka, delegacja i praca biurowa, praca fizyczna, diagnostyka i leczenie oraz sport z podziałem na sporty rekreacyjne, narty i snowboard rekreacyjnie, sporty wysokiego ryzyka, wyczynowe uprawianie sportu;
 • w jakim wieku są podróżujący, czy cierpią na choroby przewlekłe, czy podróżująca kobieta jest w ciąży;
 • zakresu i sumy ubezpieczenia.
śr. ocena 5 / głosów 5