Jakie cechy powinien posiadać idealny wychowawca przedszkolny?

Wychowawca przedszkolny lub inaczej nauczyciel przedszkolny to zawód obarczony ogromną odpowiedzialnością, bowiem dzieci znajdujące się pod jego opieką wymagają szczególnie dużo uwagi. Nie każdy nadaje się do wykonywania tej pracy – ważne jest, by kandydat do tej roli posiadał poza odpowiednim wykształceniem również pewne istotne cechy charakteru.

Cierpliwość

Opiekowanie się kilkuletnimi dziećmi to poważna próba charakteru. Już jedno dziecko potrafi nieraz być bardzo dużym wyzwaniem dla opiekuna, tymczasem wychowawca przedszkolny opiekują się grupą kilku maluchów, z których każdy ma swój temperament i potrzeby. Osoba pracująca w tym zawodzie powinna wykazywać się anielską cierpliwością i być na tyle odporna na stres związany z obowiązkami, by czasem nieznośne zachowanie dzieci nie wytrąciło jej z równowagi.

Charyzma

To cecha, którą najczęściej wymienia się w charakterystyce dobrego lidera – dowódcy, szefa, polityka. Wychowawca również jest w pewnym sensie liderem dla swoich podopiecznych, ponieważ to on na przykład decyduje o planie zajęć grupy. Charyzma to zdolność nawiązywania kontaktu z innymi, wywierania pozytywnego wpływu na nich i zjednywania sobie ich przychylności. Wychowawca obdarzony charyzmą wzbudza u dzieci zaufanie, które jest niezbędne przy wykonywaniu tego zawodu.

Łagodne usposobienie

-Małe dzieci są bardzo wrażliwe i nie potrafią tak dobrze kontrolować emocji jak osoby dorosłe – wyjaśniają opiekunowie pracujący w Centrum Zabawy i Rozwoju ElfikDlatego opiekujący się nimi wychowawca powinien umieć obchodzić się z nimi delikatnie, być wyrozumiały i przyjaźnie nastawiony.

Ta cecha charakteru jest bardzo przydatna jeśli podopieczni potrzebują pomocy wymagającej psychologicznego podejścia.

Odpowiedzialność

Poczucie odpowiedzialności to zdecydowanie jedna z najważniejszych cech wychowawcy przedszkolnego. W końcu to właśnie od odpowiedzialnej postawy wychowawcy zależy dobro dzieci znajdujących się pod jego opieką. Odpowiedzialność oznacza, że opiekun jest dobrze przygotowany do pełnienia swoich obowiązków i jego zachowanie nie naraża na szwank życia ani zdrowia podopiecznych.

Pozytywne nastawienie

Optymizm, entuzjazm, poczucie humoru i energiczność – wszystkie te atrybuty przekładają się na pozytywne nastawienie, które jest niezbędne w wykonywaniu tak odpowiedzialnej pracy, jak opieka nad dziećmi. Mali podopieczni będą znacznie lepiej czuć się w towarzystwie osoby, która jest uśmiechnięta, lubi rozmawiać, bawić się i potrafi w kreatywny sposób zorganizować im czas, niż pod opieką kogoś, kto nie posiada wyżej wymienionych cech.