Czy zawsze wyższe wykształcenie gwarantuje lepszą pracę?

W ostatnich kilkunastu latach bardzo silne w społeczeństwie stało się przekonanie, że wrota do kariery i dużych pieniędzy otwierają się przed tymi, którzy poświęcili czas na zdobycie wyższego wykształcenia. Dlatego znaczna część młodych Polaków od razu po ukończeniu szkoły średniej kieruje się na studia. Jak jednak jest w rzeczywistości? Czy dyplom wyższej uczelni faktycznie zagwarantuje nam większe szanse na rynku pracy?

agencja-pracy

Studia = dobra praca?

Odpowiedź na powyższe pytanie może być tylko jedna: to zależy. Bardzo powszechnym błędem młodych ludzi, którzy pragną iść na studia, jest nieprzemyślany wybór kierunku. Często wychodzą oni z założenia, że nieistotne jest w jakiej dziedzinie się kształcili – po uzyskaniu dyplomu praca znajdzie się właściwie sama. Efektem takiego podejścia jest, że wśród grupy 11% bezrobotnych, którzy szukali pracy przez ponad rok, większość stanowią osoby z wyższym wykształceniem.

Osoby z wyższym wykształceniem, szczególnie te, które nigdy wcześniej nie pracowały, nie mają zbyt dużej wiedzy na temat realiów rynku pracy – wyjaśnia specjalista Agencji Pracy BeetsmaCzęsto dochodzą do tego bardzo duże oczekiwania, które narosły w czasie studiów. Absolwenci wychodzą z założenia, że skoro poświęcili na zdobywanie wiedzy kilka lat życia, zasłużyli na pracę z wysokim wynagrodzeniem i wysokim stanowisku. Prawda jest jednak taka, że samo dobre wykształcenie w dzisiejszych czasach nie jest w stanie zapewnić im wysokiej pensji.

Wykształcenie a doświadczenie

Dzieje się tak ponieważ dużo studentów skupia się wyłączenie na studiowaniu – traktowane jest to przez nich jako praca. Problem w tym, że potencjalni pracodawcy mają zupełnie innej podejście w tym temacie – dużo wyżej cenią oni zdobyte doświadczenie zawodowe, niż dyplom wyższych uczelni. Szczególnie dotyczy to szerokiej gamy uczelni prywatnych, których ilość na polskim rynku wzrosła znacznie w czasie ostatniej dekady. Praca wykonywana między zajęciami bądź w czasie weekendów – jaka by nie była – jest dużo lepszą wizytówką potencjalnego pracownika, bowiem świadczy od cechach i kompetencjach miękkich. Studenci, którzy pracowali w czasie studiów mają dużo większe szanse na znalezienie dobrej pracy, niż ich koledzy, którzy skupili się wyłącznie na studiowaniu.

Zbyt dużo studentów

Inną kwestią jest fakt, że w ostatnich kilkunastu latach liczba studentów wzrosła znacznie w porównaniu do okresu poprzedzającego. Bardzo wielu z nich wybiera kierunki, po których trudno znaleźć pracę w danej dziedzinie – krótko mówiąc zdobywają specjalistyczną wiedzę, która w ostatecznym rozrachunku nie jest im przydatna w życiu zawodowym. Prowadzi to do ogólnego obniżenia statusu absolwenta.

Podsumowując: wyższe wykształcenie może, ale nie musi być gwarancją zdobycia lepsze pracy. Wiele zależy od czynników takich jak wybrany kierunek kształcenia (absolwenci kierunków i przyrodniczych ścisłych są w lepszej sytuacji, niż ci po kierunkach humanistycznych), czy doświadczenie zdobywane w okresie studiów.

śr. ocena 5 / głosów 6