Na czym polega prowadzenie ryczałtu ewidencjonowanego

Od pewnego czasu posiadanie swojej własnej działalności gospodarczej wydaje się prostsze, niż to było jeszcze kilka lat temu. Własna firma daje dowolność, jeśli chodzi o zakres działalności, godziny pracy, czy też ceny za produkty lub usługi. Jednak prowadzenie własnej firmy oznacza też samodzielne odprowadzanie podatków. Może się to odbywać standardowo lub na tzw. ryczałt. Na czym on polega?

Rozliczenie z Urzędem Skarbowym

Jeśli ktoś ma dość pracy na etacie, tego typu opcja będzie mogła wydawać się dla niego w pełni korzystna, ponieważ praca na własną rękę daje możliwość rozwoju firmy w określonym kierunku. Tylko i wyłącznie od właściciela będzie zależało, w jakim tempie i w jaki sposób jego firma będzie się rozwijała.

Prowadzenie swojej własnej działalności to również obowiązki związane z opłacaniem ubezpieczenia, jak i podatków. Wiadomo, że jest kilka różnych sposobów na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym, co oznacza, że każdy przyszły przedsiębiorca może zobaczyć, która z możliwości jest dla niego w pełni korzystna. Nawet jeśli na samym początku pojawią się jakieś wątpliwości, można będzie spytać urzędników, czy też udać się do doradcy podatkowego, który wyjaśni różnice oraz będzie w stanie doradzić właściwe podejście do tej sprawy. Takie usługi doradcze prowadzi wiele dobrych kancelarii, na przykład Kancelaria Księgowo-podatkowa Jadwigi Adamus w Warszawie.

Dla kogo ryczałt?

Dla kogo odpowiedni będzie ryczałt? Wiele osób jest zdania, że jest to najlepszy sposób rozliczania się z Urzędem Skarbowym, jednak jest on zarezerwowany tylko i wyłącznie dla danej grupy przedsiębiorców, co oznacza, że nie każdy ma szansę z niego skorzystać. Przede wszystkim atrakcyjność tego rozwiązania przejawia się w tym, że prowadzona jest uproszczona forma opodatkowania działalności.

Na czym polega prowadzenie ryczałtu ewidencjonowanego?

Przede wszystkim tego typu wybór należy zgłosić do Urzędu Skarbowego. Należy mieć na uwadze, że ten sposób rozliczenia powoduje, że w zależności od preferowanej działalności stosuje się rozliczenie w ryczałcie według jednej ze stóp oprocentowania (3%, 5,5%, 8,5%, 17%, 20%). Najmniejszy procent jest zarezerwowany dla osób prowadzących działalność usługową, gastronomiczną czy też związaną z usługami w zakresie produkcji zwierzęcej. Ryczałt dla działalności budowlanej i wytwórczej zarezerwowany jest ryczałt w wysokości 5,5%, natomiast dla działalności botanicznych, przedszkoli oraz związanym z zapobieganiem i zwalczaniem pożarów 8,5%. Stopa oprocentowania 17% jest zarezerwowana dla sprzedających samochody, motocykle części i akcesoria do nich. W tę stawkę wliczone są również oferty zakwaterowania czy specjalistycznego oprogramowania. Natomiast stawka 20% jest zarezerwowana dla przedstawicieli wykonujących wolny zawód.