Dla małego melomana – zabawkowe instrumenty i akcesoria muzyczne

Muzyka jest nieodłączną częścią dzieciństwa. Jedynymi piosenkami, które zna wielu dorosłych, są te zapamiętane w młodości. Muzyka ubarwia życie, przekazuje nastroje i emocje, rozwija wyobraźnię i wrażliwość. Dlatego już od pierwszych chwil po narodzeniu dziecka, a czasem jeszcze przed, rodzice starają się dostarczać swoim pociechom bodźców muzycznych, które potem owocują rozwojem wrodzonych zdolności i talentów dziecka.

Muzyka to rozwój dziecka

Liczne badania naukowe potwierdzają, że muzyka wpływa pozytywnie na wszechstronny rozwój  dziecka. Stymuluje rozwój mózgu i układu nerwowego. Rozwija umiejętności koncentracji, ułatwia późniejszą naukę w szkole, w tym naukę czytania i pisania, a do tego zwiększa jego wrażliwość. Z kolei gra na instrumencie muzycznym uczy systematyczności i obowiązkowości, daje poczucie sprawczości, usprawnia pamięć i zaspokaja potrzebę ekspresji.

Dlatego warto, by muzyka towarzyszyła dzieciom w życiu już od najmłodszych lat, jako piosenki w tle podczas zabawy, jako akompaniament do tańca i zabaw ruchowych, jako zabawowa forma gry na instrumentach muzycznych, czy jako element wyciszający przed zaśnięciem.

Zabawki muzyczne są bardzo ciekawą propozycją. Nie tylko bawią, ale również rozwijają poczucie rytmu czy słuch muzyczny. Na rynku mamy bardzo duży wybór tego typu akcesoriów:

Cymbałki

Najbardziej chyba znany i powszechny instrumentem dla dziecka. Jest tak prosty i intuicyjny w obsłudze, że już najmłodsze dzieci mogą poznawać podstawowe dźwięki poprzez uderzanie w metalowe blaszki. Uczą poczucia rytmu, rozwijają słuch i zdolności muzyczne.

Pianinka

Klawiatura jest podobna do tej w pianinie, ale może dodatkowe efekty dźwiękowe, jak na przykład odgłosy zwierząt. Dla najmłodszych możemy wybrać kolorowe pianinka pięknie ozdobione i przekuwające uwagę dziecka. Dla starszych instrumenty tego typu będą miały wygląd zbliżony do profesjonalnych instrumentów i dźwięk dobrej jakości.

Gitara i perkusja

Perkusja nauczy poczucia rytmu. W gitarze, podobnie jak przy instrumentach klawiszowych, mamy cale spektrum rozwiązań dostosowanych do wieku dziecka.

Relaksująca muzyka

Po dniu pełnym wrażeń i emocji relaksująca muzyka pomoże wyciszyć dziecko i przygotować do wieczornej rutyny i spania. Dla maluchów mogą to być muzyczne karuzele wieszane nad łóżkiem czy pozytywki. Starsze dzieci mogą słuchać kołysanek czy muzyki poważnej puszczanej z CD.

W sklepach znajdziemy całe spektrum instrumentów muzycznych. My zajrzeliśmy do Krainy Zabawy i rzeczywiście w ofercie znajdują się zabawki grające dla maluchów, instrumenty dla nieco starszych, a nawet mikrofony dla małych gwiazd estrady.

śr. ocena 5 / głosów 5