Dobry księgowy gwarantem usprawnienia działalności przedsiębiorstwa

Prowadzisz własną firmę. Ilość spraw, o których musisz pamiętać, przekracza możliwości jednej głowy. Do tego niedopilnowanie niektórych może powodować poważne konsekwencje. Terminowość przepływu dokumentów czy wpłat dla niektórych urzędów typu ZUS czy Urząd Skarbowy to sprawy, których niedopilnowanie może mieć poważne konsekwencje.

W czym dobry księgowy może cię wesprzeć?

Jednym z trendów bardzo usprawniających zarządzanie przedsiębiorstwem jest delegowanie swoich obowiązków. Wtedy sprawy bieżące nie zajmują całego twojego czasu i możesz się skupić na strategicznym zarządzaniu i wizjonerskim kierowaniu swoją firmą. Jedną z dziedzin, która jest bardzo czasochłonna i spokojnie można ją zlecić na zewnątrz, jest szeroko pojęta księgowość. Zewnętrzny księgowy może prowadzić księgi handlowe, książki przychodów i rozchodów, przygotować sprawozdania finansowe czy roczne rozliczenie działalności. Wykwalifikowany fachowiec również jest w stanie wesprzeć doradztwem w zakresie deklaracji podatkowych, optymalizacji podatków, rozliczeń publicznoprawnych. Pomoże też w zakresie zakładania i rejestracji działalności gospodarczej, zgłoszeń aktualizacyjnych i identyfikacyjnych. Jeśli miałeś szczęście i mądrze wybierałeś, nie musisz się już też troszczyć o sprawy kadrowe, bo możesz również zlecić księgowemu rozliczenia płacowe pracowników, rozliczenia z ZUS czy sporządzanie sprawozdań GUS.

Jak widać warto rozważyć zatrudnienie dobrego księgowego, bo jego pomoc jest nieoceniona i zaoszczędzi ci mnóstwo czasu. A jak wiadomo ­– czas to pieniądz.

Jak wybrać dobrego księgowego?

Zdecydowałeś się rozważyć taką opcję, ale zupełnie nie masz pojęcia, w jaki sposób się zabrać do szukania. Jak radzi ekspert z  biura rachunkowego Sigma:

Najlepiej kierować się rekomendacjami i wybierać fachowców, których rzetelne podejście do obowiązków zaowocowało nawiązaniem przez nich wieloletniej współpracy z wieloma przedsiębiorstwami. Wtedy referencje są bardziej wiarygodne.

Można oczywiście popytać, czy ktoś wśród znajomych czy zaprzyjaźnionych firm nie poleca swojego księgowego. Innym rozwiązaniem jest sprawdzenie biur rachunkowych w swoim mieście. Biura takie mają tę przewagę nad księgowymi samodzielnie prowadzącymi działalność, że zatrudniają najczęściej zespół ludzi. Powierzając całą księgowość jednej osobie, możemy mieć problem w wypadku jej czy zdarzeń losowych w jej życiu. Często też wiedza tej osoby dotyczy jednej, bardzo konkretnej dziedziny. W wypadku biur rachunkowych mamy zawsze gwarancję ciągłości obsługi. Jeśli pojawią się jakieś kwestie nietypowe, istnieje większe prawdopodobieństwo, że w zespole pracowników znajdzie się ktoś, kto będzie dobrze wiedział, co zrobić w tym szczególnym przypadku. Zawsze też sprawdzajmy referencje od poprzednich klientów.

śr. ocena 5 / głosów 5