Firma kurierska – jak wybrać odpowiednią firmę do przewozu paczek?

Obecnie wiele firm i osób prywatnych regularne korzysta z usług firm kurierskich. Wybór takowych na rynku jest ogromny. Niektórzy kuszą ceną, inni szybkością dostarczania przesyłek. Na co warto zwrócić uwagę, przy wyborze kuriera?

kurier

Szybkość dostawy

To niezwykle istotna kwestia. Zazwyczaj oczekujemy, że nasza paczka dotrze do adresata w krótkim czasie. Zależy to od kilku czynniku. Podstawowym jest oczywiście miejsce docelowe. Jeśli jest ono znacznie oddalone od placówek kuriera, okres oczekiwania może się wydłużyć. Istotny jest także czas, kiedy nadajemy przesyłkę. W okresie świąt, szczególnie Bożego Narodzenia, firmy kurierskie mają pełne ręce roboty i może zdarzyć się, że nasza paczka dotrze z opóźnieniem. Dodatkowym ułatwieniem może być fakt, niektóre firmy oferują także dostarczanie na godziny. Oznacza to, że za dodatkową opłatą możemy wybrać godzinę, około której paczka zostanie doręczona.

Procedura wysyłania

Ważne, żeby była prosta. Współcześnie najczęściej zamawiamy kuriera w Sieci, uzupełniając prosty formularz. Przedsiębiorcy, którzy podpisują umowy z daną firmą kurierską, dostają specjalny numer klienta, dzięki któremu mogą zalogować się do dedykowanego panelu. Bez problemu wygenerują w nim list przewozowy i zamówią usługę kurierską. Po 2 lub 4 tygodniach, do siedziby przedsiębiorstwa wysyłana jest zbiorcza faktura.

Reklamacja

Niekiedy zdarza się, że firma kurierska zawodzi i jesteśmy zmuszeni do złożenia reklamacji. Przed wybraniem danego dostawcy sprawdźmy, jak przebiega cały proces reklamacyjny oraz jak często są one uznawane. Większość informacji powinniśmy znaleźć w regulaminie przewoźnika. Podczas składania roszczenia będziemy proszeni o opisanie zdarzenia oraz podanie danych dotyczących nadawcy i odbiorcy paczki.

Cena

Ta, jak zawsze ma znaczenie. W zależności od wielkości i wagi przesyłki opłaty będą się wahać. Na stronach WWW poszczególnych firm kurierskich znajdziemy dokładne cenniki. Jeśli nadal nie jesteśmy pewni, że podana cena odpowiada naszej paczce, skorzystajmy z możliwości automatycznej wyceny na danym portalu, lub skonsultujmy się z pracownikami BOK.

śr. ocena 5 / głosów 1