Inwestowanie w fundusze – bezpieczeństwo czy ryzyko?

Polacy coraz chętniej pomnażają swoje oszczędności. Okazuje się, że wykazujemy coraz większą świadomość w kwestii konieczności generowania nadwyżek pieniędzy. I chociaż nadal najczęściej „zamrażamy” swoje środki na lokatach bankowych, to interesujemy się także nieco bardziej agresywnymi instrumentami inwestycyjnymi.

Fundusze inwestycyjne – co to takiego?

Fundusze inwestycyjne to nic innego jak zbiorowe lokowanie kapitału przez różnych inwestorów. Zebranie dużej sumy daje o wiele większą szansę na zarobek niż wtedy, gdy każdy inwestor miałby lokować środki samodzielnie.

Ci, którzy chcą rozpocząć inwestowanie w fundusze, powinni dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego instrumentu. Do wyboru są te, dzięki którym inwestuje się w akcje, nieruchomości, środki dłużne, a nawet różnego rodzaju surowce. Fundusze mogą dzielić się na te długoterminowe oraz takie, w które inwestuje się w krótkim czasie. Różnią się również poziomem podejmowanego ryzyka.

Czym jest ryzyko inwestycyjne?

Niestety, inwestując w fundusze inwestycyjne, każdy inwestor musi zdawać sobie sprawę, że podejmuje ryzyko inwestycyjne. Może więc pomnażać swoje pieniądze, ale również stracić część, a nawet cały wniesiony kapitał.

Oczywiście można wybierać te bardziej agresywne lub mniej. Eksperci rynku finansowego potwierdzają jednak, że im większe ryzyko jest w stanie podjąć inwestor, tym na większe zyski może liczyć. Ryzyko zmniejsza się również przy inwestycjach w długim terminie, a większe jest w krótkim czasie.

Ograniczanie ryzyka inwestycyjnego

Okazuje się jednak, że ryzyko inwestycyjne da się ograniczać. Najlepszym sposobem jest zakładanie całego portfela inwestycyjnego. Chodzi o to, by inwestor nabywał jednostki uczestnictwa w różnych funduszach, a nie kierował cały swój kapitał w jeden instrument.

W razie niepowodzenia inwestor straci tylko część wniesionego kapitału. Taka sama sytuacja dotyczy rozdzielania oszczędności na instrumenty, które obarczone są ryzykiem oraz na te, które są w pełni bezpieczne. Takie formy inwestowania oferują banki. Jedną z propozycji jest lokata z funduszem inwestycyjnym. Wtedy kapitał inwestowany jest zarówno w bezpieczną, ale dającą mniejszy zysk lokatę, jak i w agresywny fundusz.

O czym powinien wiedzieć inwestor?

Zanim inwestor podejmie decyzję o ulokowaniu swoich oszczędności w konkretny instrument inwestycyjny, powinien odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Ile środków jest w stanie ulokować?
  • Na jak długo może „zamrozić” swoje środki?
  • Jak duże ryzyko jest w stanie podjąć?
  • Na jakie zyski liczy?

Inwestor musi też poznać kilka głównych zasad inwestowania, w tym:

  • Im więcej zainwestuje, tym na większy zysk może liczyć,
  • Im większe ryzyko podejmie, tym zarobek może być większy,
  • Im dłuższy czas lokowania środków, tym ryzyko inwestycyjne może być bardziej minimalizowane