Jak i kiedy pozwać pracodawcę do sądu pracy?

Prawo pracy reguluje stosunki pracodawców z pracownikami. Naruszenie przez pracodawcę określonych w nim przepisów, dotyczących praw zatrudnionej w jego przedsiębiorstwie osoby, może wiązać się z konsekwencją, jaką jest pozew do sądu. W naszym artykule przedstawiamy przykłady spraw, które najczęściej zgłaszane są przez pracowników do sądu oraz podpowiadamy, jak złożyć pozew.

porady-prawne

Kiedy pracownik może wystąpić do sądu przeciwko pracodawcy?

Jeśli pracodawca pogwałci prawa pracownika, ten może zgłosić sprawę do sądu pracy. Z jakimi problemami pracownicy w naszym kraju spotykają się najczęściej? Jakie są powszechne przyczyny konfliktów pracowników z pracodawcami?

Jak wyjaśnia nasz rozmówca, radca prawny Wojciech J. Chmurak ze Szczecina:

Pozwy, które są wnoszone przeciwko pracodawcom często dotyczą: odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę, odwołania od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, ustalenie istnienia stosunku pracy i roszczeń z tym związanych, odwołania od ukarania karą porządkową oraz sprostowania treści świadectwa pracy. Równie często zdarzają się pozwy wnoszące o zasądzenie niewypłaconych świadczeń takich jak: wynagrodzenie, ekwiwalent za urlop wypoczynkowy czy odszkodowanie.

Pomimo, iż świadomość naszych praw się zwiększa, wciąż wahamy się, aby ich bronić w sądzie. Nierzadko przyczyną bywa brak wiary w to, że uda nam się wygrać sprawę. Decyzji zapewne nie ułatwia także ogrom formalności, jakich należy dopełnić, aby móc domagać się sprawiedliwości w sądzie. Nie bójmy się walczyć o swoje prawa. Skorzystajmy z pomocy prawnika.

Jak złożyć pozew do sądu?

Aby wnieść sprawę do sądu, musimy w tym celu złożyć pozew. W jaki sposób zrobić to najlepiej? Podpowiadamy – zwrócić się po pomoc do specjalisty. Odpowiednią osobą będzie tutaj radca prawny specjalizujący się w Prawie pracy. Doświadczony radca zajmie się bowiem naszą sprawą w sposób kompleksowy i skuteczny. Przygotuje niezbędne dokumenty oraz będzie nas reprezentował przed Sądem Pracy. My zaś będziemy mogli zapewnić sobie spokój oraz pewność, że nasza sprawa jest w dobrych rękach.

Profesjonalna pomoc prawnika niejednokrotnie już przyczyniła się do wygranej w sądzie. Ponadto wbrew powszechnie panującej opinii na temat wysokości kosztów, związanych z wynagrodzeniem dla radców prawnych, aby skorzystać z ich oferty, nie musimy wcale wydawać niebotycznych kwot. Idąc dalej, wsparcie fachowca może ustrzec nas nawet przed popełnieniem kosztownych błędów.

Podsumowując, w sytuacji konfliktu z pracodawcą, warto dochodzić swoich praw i walczyć o nie w sądzie. Wystarczy wybrać dobrego specjalistę, który odpowiednio pokieruje naszą sprawą.

śr. ocena 5 / głosów 5