Jak pozyskać środki na założenie firmy?

Masz świetny pomysł na biznes, ale nie dysponujesz wystarczającymi zasobami finansowymi na jego uruchomienie? Nie jesteś sam. Większość młodych przedsiębiorców staje przed poważnym problemem, jakim jest pozyskanie środków na start swojej firmy. Wbrew pozorom nie musisz dysponować dużymi oszczędnościami, żeby wprowadzić swój pomysł w życie. Podpowiadamy, jak zdobyć pieniądze na założenie i rozwinięcie działalności gospodarczej.

Początkujący przedsiębiorcy mogą korzystać z wielu różnych możliwości finansowania swojego biznesu. Wybór najlepszej opcji zależy przede wszystkim od twojej sytuacji finansowej i pozycji na rynku pracy. Przyjrzyjmy się kilku podstawowym formom finansowania nowego biznesu.

Dotacje na założenie firmy

Najprostszym źródłem finansowania nowej działalności gospodarczej są dotację z Urzędu Pracy. Wysokość bezzwrotnej dotacji z UP może sięgać nawet sześciokrotnej wartości przeciętnego wynagrodzenia, mówimy tu więc o całkiem poważnych kwotach, zwłaszcza z punktu widzenia osoby zakładającej małą, jednoosobową firmę.

Takie wsparcie ma charakter jednorazowy, a skorzystać z niego może tylko konkretna grupa odbiorców, a mianowicie osoby zarejestrowane jako bezrobotne oraz absolwenci klubów bądź centrów integracji społecznej. Co ważne, o takie dofinansowanie nie może ubiegać się osoba, która w poprzednim roku rozliczeniowym prowadziła własną działalność – wyjaśnia doradca biznesowy z Marshal Lion Consulting.

Kolejnym źródłem finansowania nowej firmy mogą być programy unijne. Choć sam proces ubiegania się o dotacje z Unii Europejskiej może być dość długi i uciążliwy, zdecydowanie warto zastanowić się nad taką opcją. Dofinansowania w ramach programów unijnych sięgają zawrotnych kwot, dzięki którym młody przedsiębiorca może pokryć wszystkie koszty związane rozpoczęciem działalności, a nawet zakupem niezbędnego wyposażenia.

Pożyczki i kredyty na własną działalność

Jeśli nie kwalifikujesz się do programu dotacji z urzędu lub Unii Europejskiej, możesz ubiegać się o wsparcie banku. Takie rozwiązanie jest oczywiście mniej korzystne, ponieważ całą kwotę będziesz musiał spłacić z odsetkami. Co więcej, banki nie są przychylne młodym przedsiębiorcom, szczególnie tym, którzy nie dysponują zapleczem finansowym. W takiej sytuacji warto zwrócić się po pomoc do firmy konsultingowej, która wyszuka dla ciebie najlepsze rozwiązanie i zajmie się formalnościami.

Najlepszą z punktu widzenia przedsiębiorcy formą finansowania nowej działalności przez bank jest kredyt inwestycyjny. Pieniądze z takiego kredytu możesz przeznaczyć na wyposażenie firmy czy zakup niezbędnych licencji i koncesji. Ponieważ korzystając z kredytu lub pożyczki bankowej zawsze będziesz zobowiązany do spłacania długu z odsetkami, po raz kolejny namawiamy do konsultacji takiej decyzji z doradcą biznesowym, który uchroni cię przed kosztownymi błędami.

śr. ocena 5 / głosów 5