Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy?

Egzaminy na prawo jazdy z roku na rok stają się coraz trudniejsze – od kandydatów na kierowców wymaga się coraz więcej. Nic dziwnego, że dla wielu osób przystąpienie do egzaminu wiąże się z ogromnym stresem, co dodatkowo utrudnia osiągnięcie pozytywnego wyniku. Dlatego warto poświęcić nieco czasu, by odpowiednio przygotować się do egzaminu – zaoszczędzimy sobie w tej sposób nerwów i pieniędzy na kolejne powtórki.

Wybierz odpowiednią szkołę

Kluczem i podstawą do ukończenia egzaminu na prawo jazdy z pozytywnym wynikiem jest wybór odpowiedniej szkoły kierowców. Szkół jednak na polskim rynku działa kilka tysięcy – nawet w małych miastach oferta jest bardzo rozbudowana, co zatem należy brać pod uwagę przy wyborze placówki, która przygotuje nas do egzaminu?

– Przede wszystkim należy upewnić się, że szkoła prowadzi edukację kierowców zgodnie z przepisami – wyjaśnia instruktor ze szczecińskiej szkoły AlienProgram powinien obejmować 30 godzin jazd praktycznych oraz 30 godzin wykładów teoretycznych. Część szkół rezygnuje z części teoretycznej, kursant poznaje te kwestie podczas jazdy z instruktorem. Dzięki temu kurs może kosztować mniej, jednak znacząco obniża naszą szansę na zdanie egzaminu. Poza tym taka praktyka jest nielegalna. Przed przystąpieniem do kursu należy dowiedzieć się, w jaki sposób realizowany jest program nauki.

Ponadto warto sprawdzić szkołę pod kątem zdawalności kursantów. Informacje te otrzymamy w starostwie, w którym szkoła jest zarejestrowana. Im wyższa zdawalność, tym wyższe nasze szanse na pomyślne zdanie egzaminu. Niemniej ważne są opinie byłych kursantów szkoły – dowiemy się z nich między innymi wiele na temat samych instruktorów oraz jakości ich nauczania.

Skorzystaj z jazd doszkalających

Dla wielu osób 30 godzin jazd to za mało, by poczuć się pewnie za kierownicą. Dlatego szkoły oferują wykupienie dodatkowych godzin nauki po ukończeniu kursu. Warto z nich skorzystać przed egzaminem, dzięki temu doszlifujemy swoje umiejętności i poprawimy błędy, których nie udało nam się skorygować w czasie normalnego kursu. Warto tam zajrzeć na strony z przykładowymi testami online i zobaczyć, z czym mamy problem i jakie zagadnienia teoretyczne powinniśmy powtórzyć.

Unikaj stresu

Stres jest największą przeszkodą w pozytywnym ukończeniu egzaminu. Jak go unikać? Przede wszystkim nie powinniśmy zapisywać się na egzamin w okresie, w którym coś innego może nas stresować. Przykładowo – kiepskim pomysłem jest odbywanie egzaminu na prawo jazdy, kiedy na studiach akurat mamy sesję. Przed samym egzaminem powinniśmy zadbać o to, żeby się wyspać. Warto również zrezygnować z kofeiny, która bardzo pobudza, co nie sprzyja spokojowi. Jeśli potrzebujemy zastrzyku energii, kawę lepiej zastąpić gorzką czekoladą.

śr. ocena 5 / głosów 4