Jak skutecznie windykować należności?

Zaniechanie płacenia faktur za towary i usługi zdaje się być standardem w polskim biznesie, jednak uczciwi przedsiębiorcy i tak zwykle są zaskoczeni postawą swoich dłużników. Kiedy polubowne sposoby wyegzekwowania należności zawodzą, czas poszukać profesjonalnych rozwiązań. Na szczęście, do dyspozycji wierzycieli jest kilka sposobów windykacji długów. Jak z nich korzystać?

Polubowna windykacja należności – kiedy może być skuteczna?

Pierwszym krokiem w kierunku odzyskania długu zwykle jest wspomniana we wstępie windykacja polubowna. Polega ona na perswazji, czyli nakłanianiu dłużnika do dobrowolnego uregulowania płatności. Podczas negocjacji z dłużnikiem może okazać się, że wykazuje on wolę spłacenia należności, ale potrzebuje nieco więcej czasu na zdobycie środków. W takiej sytuacji warto rozważyć umożliwienie mu np. spłaty ratalnej.

Polubowna windykacja ma szansę powodzenia wyłącznie w sytuacji, gdy dłużnik naprawdę ma zamiar spłacić należność. Niestety, bardzo często dłużnicy celowo nie wywiązują się z takich umów. Kiedy okazuje się, że wszystkie próby porozumienia spełzły na niczym, czas sięgnąć po bardziej radykalne środki.

Windykacja sądowo-egzekucyjna – odzyskaj swoje pieniądze

Zdecydowanie większe szanse na odzyskanie swoich pieniędzy wierzyciel zyskuje wchodząc na drogę sądową. Przedsiębiorcy wzbraniają się przed tym rozwiązaniem ze względu na dużą ilość towarzyszących mu formalności. Jednak w sytuacji, gdy dług opiewa na większe kwoty, niewątpliwie warto zadać sobie trochę wysiłku – podpowiada ekspert z Kancelarii Adwokackiej Magdalena Musiał w Chorzowie.

Windykacja sądowo-egzekucyjna ma na celu uzyskanie prawomocnego wyroku, na podstawie którego można przeprowadzić egzekucję komorniczą. Rzeczywiście, jest to proces dość skomplikowany i czasochłonny, za to niewątpliwie skuteczny. Od wierzyciela wymaga przede wszystkim złożenia pozwu cywilnego o uregulowanie należności. Na tej podstawie sąd może wydać tytuł egzekucyjny, będący skutecznym narzędziem dla komornika.

Planując sądową windykację należności trzeba pamiętać o przestrzeganiu wymaganych formalności i terminów. Istotny jest m.in. sposób stworzenia pozwu, ale także utrzymywanie regularnych kontaktów z dłużnikiem. Samodzielna windykacja jest co prawda możliwa, ale zdecydowanie łatwiej i bezpieczniej jest skorzystać z pomocy prawnika.

Usługi z zakresu windykacji bardzo często świadczą adwokaci, którzy specjalizują się w obsłudze prawnej firm. Doświadczenie w kontaktach ze środowiskiem biznesowym oraz dobra orientacja w zawiłościach systemu prawnego pozwala im znacznie skuteczniej i szybciej przeprowadzić cały proces ściągania należności. Chociaż korzystanie z takiej pomocy wiąże się z kosztami, zazwyczaj obciąża się nimi dłużnika. Między innymi dlatego wielu dłużników decyduje się na natychmiastową zapłatę należności już w momencie, gdy wierzyciel po raz pierwszy kontaktuje się z nimi za pośrednictwem adwokata.

śr. ocena 5 / głosów 6