W jakich sytuacjach warto się zastanowić nad zmianą biura rachunkowego

Usługi zewnętrznego biura rachunkowego to nieoceniona pomoc i fachowe wsparcie dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Zdejmują z przedsiębiorców ciężar obowiązków księgowych i pozwalają skupić się na prowadzeniu biznesu. Zdarza się jednak, że biuro księgowe zawodzi i trzeba rozejrzeć się za nowym. W jakich sytuacjach należy rozważyć zmianę biura rachunkowego?

biuro rachunkowe

Po co mi biuro rachunkowe?

W teorii biuro rachunkowe ma odciążyć przedsiębiorcę, biorąc na siebie wszelkie obowiązki związane księgowością i podatkami. To spora część wyzwań, wobec jakich staje każda firma, więc przekazanie ich zewnętrznemu podmiotowi często jest tym, co uwalnia zasoby i pozwala skupić się na tym, aby przedsiębiorstwo zyskiwało nowych klientów, podnosiło jakość usług i pomnażało zyski.

Nie każdy musi znać się na księgowości, a przy tym zatrudnianie własnego księgowego nie zawsze jest opłacalne – mówi przedstawicielka Biura Rachunkowego Akro. – Dlatego powstały biura rachunkowe, które swoimi usługami wspierają szczególnie nieduże przedsiębiorstwa, w których przypadku etatowy księgowy nie jest potrzebny.

Niezależnie od rozmiarów, zakresu działalności i obrotów przedsiębiorstwa rozliczenia z pracownikami i urzędami muszą być prowadzone. Tym właśnie zajmują się biura rachunkowe, którym można powierzyć m.in.: prowadzenie ksiąg rachunkowych, kontakty z US i ZUS, rozliczenia roczne PIT, obsługę płac i inne.

Gdy biuro rachunkowe zawodzi…

Jak w każdej branży, tak i w zewnętrznych usługach księgowych można trafić na nierzetelne podmioty, których działalność może przynieść więcej szkód niż pożytku. Są sytuacje, w których staje się jasne, że czas poszukać nowego partnera dla swojego biznesu. Co powinno nas zaniepokoić?

  • Niedotrzymywanie terminów rozliczeń.
  • Błędy w rozliczeniach z urzędem skarbowym, ZUS-em, pracownikami czy wykonawcami zleceń dla firmy.
  • Ignorowanie pytań i próśb o kontakt, zbywanie klienta, ograniczone dzielenie się informacjami z firmą zlecającą obsługę.

Oczywiście, każdy jest omylny i błędy popełnia nawet najlepszy księgowy. Tego typu jednorazowe sytuacje powinny nas zaalarmować, ale nie muszą skreślać danego biura rachunkowego. Jeżeli jednak nieścisłości w rozliczeniach, wyraźny brak rzetelności co do terminów oraz ograniczony kontakt ze strony biura to powracający problem, warto poszukać innej firmy, która podchodzi do swoich obowiązków poważnie i realizuje to, za co bierze pieniądze, a także czuje się odpowiedzialna za rezultaty swojej pracy.