Jakie szkolenia zawodowe dają pewną pracę?

Rynek pracy przesycony jest absolwentami wyższych uczelni, rośnie więc zainteresowanie możliwością zdobycia konkretnych kwalifikacji, jaką daje udział w rozmaitych szkoleniach i kursach zawodowych. Ich liczba od pewnego czasu się stale powiększa, a potencjalny kursant stoi przed wyborem niczym ten osiołek, któremu „w żłoby dano”. Która opcja z wielu będzie najlepsza? Na co się zdecydować?

kursy-zawodowe

Decyzja o kształceniu w zawodzie, który nijak nie pokrywa się z naszymi zainteresowaniami, na dłuższą metę oczywiście nie ma zbyt wiele sensu. Nie możemy też jednak podejmować tej decyzji w zupełnym oderwaniu od możliwości zatrudnienia oraz uzyskania dobrego wynagrodzenia w danym zawodzie.

Skąd wiadomo, gdzie będą zatrudniać?

Warto się więc zastanowić nad tym, przedstawiciele których profesji są i będą najbardziej poszukiwani. Szersze spojrzenie na to, co dzieje się obecnie dokoła, z pewnością nie zaszkodzi. Przykład? Społeczeństwo się starzeje, a więzi rodzinne słabną. Przykre czy nie – oznacza to już teraz zauważalny wzrost liczby ofert zatrudnienia dla wykwalifikowanych asystentów i opiekunów osób starszych.

Innym żywym przykładem może być fakt, że w ciągu ostatniej dekady wiele „niebieskich kołnierzyków” wyjechało do pracy za granicą, co pozostawiło sporo wakatów na stanowiskach takich jak operatorzy ciężkich maszyn i wózków widłowych. Poszukiwane są też osoby z uprawnieniami energetycznymi, magazynierzy, glazurnicy, brukarze, spawacze, operatorzy obrabiarek CNC czy monterzy instalacji sanitarnych.

Poszerzanie kompetencji

Jeśli już nawet posiadamy kwalifikacje w jednym z tych zawodów, warto rozważyć poszerzenie kompetencji chociażby o kursy pedagogiczne, dzięki którym będziemy mogli nauczać danego fachu. Rosnące zapotrzebowanie na pracowników w danej branży sprawia bowiem, że rośnie też liczba osób pragnących wziąć udział w szkoleniu lub kursie zawodowym – to zaś z kolei oznacza, że zatrudnienie znajdą osoby, które poprowadzą taki kurs lub szkolenie. Proste, prawda?

Zawody potrzebne od zawsze

Nie zapominajmy również o zawodach, na które popyt był, jest i będzie. Zatrudnienie zawsze znajdą chociażby księgowi, fryzjerzy, kosmetyczki, kucharze, ogrodnicy albo sprzedawcy. Kursy umożliwiające zostanie przedstawicielem jednej z tych profesji organizuje np. Ośrodek Kształcenia Zawodowego „Kursal” w Bydgoszczy. Biorąc udział w trwającym nieraz zaledwie kilka tygodni czy miesięcy szkoleniu, zyskujemy potwierdzenie zdobytych kwalifikacji na piśmie, co zwiększa naszą wiarygodność w oczach potencjalnego pracodawcy, a tym samym zwiększa szanse na zatrudnienie.

śr. ocena 5 / głosów 4