Jakie usługi świadczą zakłady pogrzebowe?

Konieczność dopełnienia licznych formalności związanych ze zgonem bliskiej osoby, a także dopilnowania spraw organizacyjnych dotyczących pochówku potrafią przytłoczyć w tym trudnym okresie. Nie da się ich jednak niestety odsunąć w czasie. Na szczęście z pomocą spieszą profesjonalne zakłady pogrzebowe, które świadczą kompleksowe usługi. Na co dokładnie możemy liczyć z ich strony?

uslugi-pogrzebowe

Pracownicy zakładu pogrzebowego zajmą się przede wszystkim ciałem osoby zmarłej. Przewiozą je z miejsca zgonu do chłodni, a potem do krematorium lub na cmentarz. Niektóre firmy, jak choćby wrocławski zakład pogrzebowy Witwicka, zorganizują też ekshumację, pogłębienie nagrobka czy odpowiednio zabezpieczony transport zwłok z zagranicy, jeśli zajdzie taka potrzeba. W tym ostatnim przypadku dopilnują także należytego przetłumaczenia aktu zgonu, odpraw w konsulatach i innych spraw tego typu. Pomogą nam też załatwić wszelkie formalności w ZUS lub KRUS, również te dotyczące zasiłku pogrzebowego.

W gestii zakładu leży też przygotowanie ciała zmarłego do pochówku. Obejmuje to m.in. balsamowanie zwłok, ewentualną rekonstrukcję przed wystawieniem ich w kaplicy, a także pośmiertny makijaż czy dostarczenie odpowiedniego ubioru (w stroje żałobne będą mogli się zaopatrzyć również bliscy biorący udział w pogrzebie).

Organizacja pochówku

Zakłady pogrzebowe dysponują szerokim wyborem trumien i urn, a wiele z nich w ofercie ma także specjalne trumny do kremacji – pomagają też w zorganizowaniu tej ostatniej, podobnie jak w zorganizowaniu pochówku z urną bądź trumną. Liczyć możemy na zajęcie się takimi elementami, jak dekoracja kaplicy, oprawa muzyczna (w tym grający na żywo np. trębacz lub skrzypek), mistrz ceremonii świeckiej, stworzenie prezentacji multimedialnej z fotografii przedstawiających zmarłego, autokar dla uczestników pogrzebu czy uprzątnięcie grobu po ceremonii.

Ze strony pracowników zakładu pogrzebowego możemy spodziewać się ponadto wsparcia w organizacji stypy, a także zajęcia się klepsydrami i nekrologami informującymi o uroczystości. Na nasze życzenie zakład dostarczy też kwiaty i wieńce wraz z wypisanymi wstęgami żałobnymi, a często zajmie się również przygotowaniem płyty nagrobnej oraz jej montażem.

Usługi dodatkowe

Niektóre zakłady pogrzebowe oferują także kompleksową opiekę nad grobami, z czego korzystają zwłaszcza ci, którym zdrowie lub odległe miejsce zamieszkania nie pozwalają na regularne doglądanie miejsca pochówku bliskich zmarłych. W ramach tej opieki liczyć możemy na wspomniane już kwiaty, ale też lampiony i znicze, a nawet na renowację napisów na płytach i sarkofagach oraz oczywiście ich czyszczenie.

śr. ocena 5 / głosów 5