Kurs językowy – indywidualny czy grupowy?

Nauka języka polskiego jako obcego to niemałe wyzwanie, ale dla osób, decydujących się na życie, czy dłuży pobyt w Polsce, jest koniecznością. Znajomość choćby podstawowych słów i zwrotów znacznie ułatwi codzienne funkcjonowanie, np. zakupy, załatwianie spraw urzędowych, pomaga także zyskać sympatię Polaków. W jaki sposób uczyć się języka polskiego, by jak najszybciej zobaczyć efekty?

Rozpoczynając naukę języka obcego zawsze warto zwrócić się o pomoc specjalisty. Samodzielne próby nauki nie tylko są mało skuteczne, ale też mogą zaowocować wyrobieniem sobie błędnych nawyków, zwłaszcza jeśli chodzi o wymowę – ostrzega nasz rozmówca ze szkoły języka polskiego Makilen w Krakowie.

Kiedy decydujesz się już na rozpoczęcie regularnej nauki języka z lektorem, musisz jeszcze wybrać odpowiadający ci sposób prowadzenia zajęć. Zapisać się na kurs grupowy, czy może lepiej zdecydować się na indywidualne spotkania z nauczycielem? Przyjrzyjmy się zaletom i wadom obu rozwiązań.

Indywidualne kursy językowe

Spotkania z nauczycielem w cztery oczy są najlepszą propozycją dla osób nieśmiałych oraz tych, które dopiero zaczynają naukę. Indywidualne lekcje dają olbrzymią swobodę i pomagają pokonać stres wynikający z popełniania błędów, które są przecież nieuniknione, zwłaszcza na początkowym etapie poznawania nowego języka.

Dużą zaletą lekcji sam na sam z lektorem, bez względu na stopień zaawansowania ucznia, jest możliwość dostosowania tempa pracy do jego indywidualnych możliwości. W takiej sytuacji nie zachodzi ryzyko, że bardziej pojętny student będzie nudził się na lekcji, ani że student słabszy nie będzie nadążał za grupą.

Wybór kursu indywidualnego ma kilka zalet o charakterze czysto organizacyjnym. To uczeń decyduje o tym, gdzie i kiedy odbędzie się lekcja, ma też możliwość odwołania zajęć w przypadku, gdy z jakichś powodów nie może wziąć w nich udziału. Jest to w zasadzie jedyne rozwiązanie dla osób, które pracują w nieregularnych godzinach.

Grupowe kursy językowe

Kurs językowy w grupie to z kolei świetna propozycja dla osób, które dobrze czują się w towarzystwie, pragną nawiązywać nowe znajomości i cenią sobie możliwość konwersacji z innymi uczniami. Kursy grupowe są z reguły bardziej dynamiczne, ponieważ dają możliwość korzystania z bardziej urozmaiconych metod, takich jak różne gry i prace w grupach.

Ich zaletą jest także niższa, w porównaniu z kursami indywidualnymi, cena jednostkowa lekcji. Między innymi z tego powodu kursy grupowe są organizowane dla firm i instytucji, które do nauki języka w ten sposób zachęcają swoje kadry czy podopiecznych.