Na co zwrócić uwagę wynajmując powierzchnię biurową?

W dzisiejszych czasach coraz rzadziej zdarza się, by firmy inwestowały w budowę własnych budynków biurowych. Zwłaszcza na początku funkcjonowania działalności gospodarczej, w celu ograniczenia kosztów przedsięwzięcia biznesowego, warto zdecydować się na wynajem przestrzeni biurowej, a w razie konieczności również innych nieruchomości potrzebnych do prowadzenia firmy.

Korzystanie z zewnętrznych zasobów przy prowadzeniu działalności gospodarczej jest obecnie standardem. Wynajmowanie lokalu, często także maszyn, pojazdów, a nawet pracowników (tzw. outsourcing) to najprostszy sposób na redukcję kosztów działalności. Rezygnacja z trwałych inwestycji zwiększa elastyczność biznesu i pozwala firmom swobodnie dopasowywać się do zmieniających się warunków rynkowych.

Biuro na miarę twoich potrzeb

Szukając przestrzeni biurowej na wynajem nie można narzekać na brak możliwości. Przeciwnie, oferta skierowana do przedsiębiorców jest szalenie bogata, w związku z czym można zagubić się w natłoku informacji – zauważa nasz rozmówca z firmy Łęgprzem Sp. z o.o. w Krakowie.

Przystępując do poszukiwania odpowiedniego lokalu, musimy zastanowić się przede wszystkim nad potrzebami firmy, biorąc pod uwagę m.in. liczebność pracowników biurowych, a co za tym idzie potrzebną przestrzeń. Warto zastanowić się też nad optymalną lokalizacją, gdyż centrum miasta nie zawsze okazuje się najlepszym wyjściem.

W przypadku firm działających w branży produkcyjnej czy w logistyce optymalnym rozwiązaniem jest wynajem powierzchni biurowej zlokalizowanej przy magazynach i zakładach wytwórczych. Dzięki temu komunikacja między wszystkimi działami przedsiębiorstwa zawsze przebiega sprawnie i szybko.

Jednak dobra lokalizacja nieruchomości to oczywiście nie wszystko. Przed podpisaniem umowy najmu trzeba koniecznie upewnić się co do stanu technicznego lokali biurowych i budynku, w którym się znajdują. Następnie należy ocenić, czy wysokość czynszu proponowana przez właściciela nieruchomości jest adekwatna do oferowanego standardu.

Umowa najmu powierzchni biurowej

Zdecydowanie najważniejszą kwestią podczas wynajmowania powierzchni biurowych czy magazynowych pod działalność gospodarczą jest prawidłowo sporządzona umowa. Bez względu na to, jak dużym zaufaniem darzysz właściciela nieruchomości, koniecznie przeczytaj ją z uwagą.

Umowa najmu powierzchni biurowej zawsze musi obejmować: komparycję, opis przedmiotu umowy najmu, określenie czasu umowy najmu (może to być czas nieokreślony), wysokość czynszu i terminy, w jakich ma on być uiszczany przez najemcę, kaucję, sposób rozliczania kosztów eksploatacyjnych oraz ubezpieczenia.

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto dokładnie sprawdzić z kim podpisujemy umowę. Największą pewność bezproblemowej współpracy zyskujesz wybierając partnera biznesowego z dużym doświadczeniem w branży nieruchomości.

śr. ocena 5 / głosów 5