Na czym polega czyszczenie przewodów kominowych

Drożny przewód kominowy to podstawa bezpieczeństwa w każdym domu. Warto powierzyć czyszczenie przewodów kominowych profesjonalistom, aby mieć pewność, że nie zatrujemy się niebezpiecznymi substancjami lub nie doprowadzimy do pożaru. Bez względu na to, czy oddajemy nasz komin w dobre ręce czy też sami podejmiemy się tego zadania, dobrze jest przyjrzeć się, na czym dokładnie polega dbanie o jego czystość.

uslugi-kominiarskie

Przede wszystkim należy pamiętać o regularności. W trosce o własne bezpieczeństwo, przewód kominowy dymowy powinien być czyszczony co najmniej cztery razy w roku, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami. Wbrew obiegowej opinii, nie powinniśmy ograniczać się wyłącznie do początku i końca sezonu grzewczego, czyli jesieni oraz wiosny. Aby przewód kominowy sprawnie działał, należy o niego dbać także latem i zimą. Podstawową funkcją czyszczenia przewodu kominowego dymowego jest usunięcie sadzy, której nawet nieznaczna ilość jest w stanie doprowadzić do pożaru przewodu kominowego. Jak zatem dbać o komin i na czym polega jego czyszczenie?

Wszystko zaczyna się w domu

Czyszczenie przewodu kominowego dymowego nie zaczyna się od dachu. Pierwszą czynnością, którą należy wykonać jest odpowiednie zabezpieczenie pomieszczenia, w którym znajduje się palenisko, poprzez jego zasłonięcie folią lub innym materiałem (w przypadku paleniska otwartego) lub zamknięcie drzwiczek (w przypadku wkładu kominkowego) oraz jeżeli jest zamontowany w przewodzie kominowym szyber, jego zamknięcie. Jeżeli mamy doczynienia z

urządzeniem grzewczym dostawnym typu „koza” lub kuchnia węglowa odłączamy rurę spalinową (tzw. czopuch) od przewodu kominowego i zatykamy, najlepiej kawałkiem wilgotnego starego materiału otwór, aby nie przedostała się przez niego sadza.

Na dachu

Właściwe czyszczenie przewodu kominowego polega na spuszczeniu w dół przewodu kominowego odpowiedniej szczotki, obciążonej kulą kominiarską i przymocowaną do odpowiedniej liny, a następnie wprawnymi, szybkimi ruchami, przeszczotkowaniu komina na całej jego długości.

Rodzaj szczotki zależy od rodzaju przewodu kominowego – zdradza pracownik istniejącego od 1998 roku Zakładu Usług Kominiarskich w Piasecznie – innych narzędzi należy używać w przypadku konstrukcji murowanych i przewodów ze stali żaroodpornej, innych do kominów wykonanych ze stali kwasoodpornej. W pierwszym przypadku sprawdzi się szczotka druciana, w drugim szczotka z tworzywa sztucznego, na przykład nylonowego włosia lub ze stali kwasoodpornej. Specjalista będzie wiedział, której użyć, dlatego warto powierzyć czyszczenie przewodu kominowego profesjonaliście.

Podobnie sprawa ma się z kulą kominiarską, która w zależności od rodzaju przewodu kominowego, powinna być gumowa lub stalowa.

Sadza

Gdy komin zostanie już wyczyszczony, należy pozbyć się sadzy. W tym celu trzeba otworzyć drzwiczki rewizyjne (atestowane, żaroodporne) które powinny być zgodnie z obowiązującymi przepisami zainstalowane u podstawy przewodu kominowego dymowego i następnie wybrać zalegającą sadzę, która spadła na dół przewodu kominowego.

Lustro prawdę ci powie

Aby sprawdzić, czy czyszczenie przewodu kominowego przebiegło należycie, wystarczy użyć lusterka. Jeśli będzie odbijać się w nim niebo i nie będą widoczne żadne zanieczyszczenia w przewodzie kominowym, oznacza to, że jest on drożny i bezpieczny. Aby mieć stuprocentową pewność, że nie zagraża nam żadne niebezpieczeństwo, zlećmy omawianą usługę kominiarzowi. Jej koszt nie jest wysoki i wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od regionu.

śr. ocena 5 / głosów 5